Dzisiejsza sesja giełdowa w Azji, początek sesji w Europie oraz wskazania z kontraktów terminowych w USA pokazują, że na rynkach pojawił się duży optymizm. Wydaje się, że jego podstawą mogą być kolejne pakiety pomocowe dla gospodarek poszczególnych krajów. 24 marca Nikkei 225 wzrósł o ponad 7 proc., a Australijski ASX zyskał ponad 4 proc. W Europie DAX zwyżkuje o ponad 4 proc., a amerykańskie indeksy są notowane na prawie 4-procentowych plusach.
Głównym wydarzeniem dla inwestorów mogła być decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej z poniedziałku (23 marca 2020 r.). Fed ogłosił, że wprowadza nielimitowany zakup obligacji oraz MBS (papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką). Zakupy nie mają limitu kwoty ani czasu. Fed będzie kupować tyle i tak długo, jak będzie to potrzebne. Jednak to nie wszystko. Zadaniem Rezerwy Federalnej będzie także wspieranie przepływu kredytów do pracodawców, konsumentów i przedsiębiorstw poprzez ustanowienie nowych programów, które łącznie zapewniają do 300 mld USD nowych środków na ten cel. Dalej Fed będzie mógł kupować na rynku wtórnym obligacje korporacyjne emitowane przez amerykańskie spółki o ratingu inwestycyjnym oraz notowane na giełdzie w USA fundusze inwestycyjne ETF, których celem inwestycyjnym jest zapewnienie szerokiej ekspozycji na rynek amerykańskich obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym. Co więcej, oprócz powyższych kroków Rezerwa Federalna może wkrótce ogłosić ustanowienie programu pożyczek biznesowych w celu wspierania udzielania pożyczek kwalifikującym się małym i średnim przedsiębiorstwom.
W Niemczech z kolei zgodzono się na pakiet pomocowy dla gospodarki o wartości 750 mld euro, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym epidemii koronawirusa. Rząd w Berlinie spodziewa się, że pandemia wpędzi gospodarkę w recesję, a obecne założenia są budowane na oczekiwaniu, że PKB w 2020 r. spadnie o 5 proc. Wstępny odczyt PMI dla przemysłu w Niemczech wskazał na 15. miesiąc z rzędu spadku aktywności w tym sektorze. Wskaźnik spadł z 48 do 45,7 pkt. Z kolei usługowy PMI spadł do 34,5 pkt, odnotowując najsilniejsze cofnięcie w historii. W ten sposób najniższe odczyty z czasów wielkiego kryzysu finansowego zostały pogłębione. Jednak reakcja na marcowe dane nie jest widoczna, ponieważ obecnie bardziej liczą się zapowiedzi działań nadzwyczajnych niż stan gospodarki w marcu. Niemniej jednak dane jasno pokazują, że pandemia jest dla gospodarki o wiele gorsza niż kryzys sprzed ponad dekady.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.