Przez zdecydowaną większość obecnego tygodnia rynki zdawały się zachowywać tak, jakby panował niczym niezakłócony optymizm na świecie. Jednak serwisy informacyjne pokazują zupełnie inny obraz rzeczywistości, który już tak optymistyczny się nie wydaje.
Na zakończenie tygodnia na rynkach optymizm wydaje się ustępować miejsca nastrojom pesymistycznym i awersji do ryzyka. Inwestorzy mogli zacząć zdawać sobie sprawę, że nadzieje na szybkie zakończenie inwazji Rosji na Ukrainę mogły się nie spełnić.
Zamiast zawieszenia broni ostrzeżenie o broni jądrowej
Wręcz przeciwnie. Rosyjscy urzędnicy studzą optymizm co do porozumienia w sprawie zawieszenia broni, twierdząc, że informacje o postępach w rozmowach są nieprawdziwe. Pentagon ostrzega z kolei, że Rosja może zagrozić użyciem broni jądrowej, jeśli wojna będzie się przedłużać.
Z ostatnich informacji wynika, że Rosja zbombardowała centrum naprawcze samolotów na przedmieściach Lwowa w zachodniej Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden przygotowuje się do rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, aby omówić konflikt i ostrzec przed odwetem, jeśli Pekin wesprze Rosję w atakach na Ukrainę przez dostawy broni.
Na giełdach gorsze zakończenie lepszego tygodnia
W konsekwencji na koniec tygodnia rynki akcji w USA rozpoczęły piątkową sesję słabym akcentem. Wszystkie główne amerykańskie indeksy spadły o ok. 0,5 proc., ponieważ brak postępów w negocjacjach pokojowych między Rosją a Ukrainą spowodował, że nastroje były umiarkowane.
W skali całego tygodnia Wall Street zdaje się wyglądać lepiej niż w kilku minionych. Gdy Rezerwa Federalna ogłosiła powszechnie oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych i zapowiedziała sześć kolejnych podwyżek w tym roku, Dow Jones zyskał prawie 4,7 proc., a S&P wzrósł o prawie 5 proc., osiągając najlepszy tydzień od listopada 2020 roku. Nasdaq, który jest silnie powiązany z technologią, osiągnął w tym tygodniu lepsze wyniki, odnotowując wzrost o 6 proc. i docierając do 14000 pkt.
W Europie, po wcześniejszej euforii zakupów akcji, również pojawia się zwątpienie w końcówce tygodnia. Europejskie akcje znajdowały się w piątek pod presją sprzedaży, DAX i CAC 40 straciły ponad 1 proc., a FTSE MIB prawie 3 proc. We wszystkich sektorach spadkom przewodziły akcje spółek motoryzacyjnych. Na koniec tygodnia DAX znajduje się powyżej 14200 pkt i od poniedziałku może zyskiwać ponad 4 proc.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.