Dziś po dwudniowym posiedzeniu FOMC prawdopodobnie zapadnie decyzja o podniesieniu przedziału dla stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych z 0-0,25 do 0,25-0,5 proc. Będzie to pierwsza podwyżka od grudnia 2018 r.
Rynek od miesięcy spekuluje o tym, jaki kurs obierze Rezerwa Federalna w świetle wysokiej inflacji, odbudowy rynku pracy, presji płacowej, a także problemów z dostępnością poszczególnych towarów oraz toczącą się wojną w Europie.
Dwa ważne argumenty za cyklem podwyżek
Wydaje się, że Fed zdecyduje się na cykl podwyżek stóp procentowych, dbając o swoje statutowe cele. Pierwszym z nich jest sytuacja na rynku pracy, a ta jest bardzo dobra. W USA wręcz odnotowuje się brak pracowników. Drugim jest dbanie o poziom cen. Tu inflacja już od miesięcy przekracza poziom 2 proc.
Otwartą kwestią pozostaje natomiast skala podwyżek. Inwestorzy zdają się spodziewać aż siedmiu podwyżek, co składałoby się w jeden z większych cykli.
Czynnik łagodzący oczekiwania
Na horyzoncie pojawia się jednak czynnik mogący hamować zapał do szybkich podwyżek stóp w USA. Mowa o oczekiwaniach rynku co do kształtu krzywej rentowności w przyszłości. Rynek zaczyna oczekiwać, że krzywa rentowności w USA, czyli różnica w oprocentowaniu 2 i 10-letnich obligacji, będzie ujemna.
Historia zdaje się pokazywać, że przynajmniej od lat 70. ub. wieku nie było recesji w Stanach Zjednoczonych, która nie byłaby poprzedzona odwróceniem się krzywej rentowności. Może być to zatem czynnik hamujący zapędy Fedu na rzecz łagodniejszych podwyżek.
Decyzja zapadnie dziś o godz. 20:00, a konferencja prasowa po posiedzeniu rozpocznie się o godz. 20:30. Wtedy dowiemy się, na jakim poziomie w tym roku i w kolejnych latach członkowie FOMC widzą główną stopę procentową w USA, jak zapatrują się na inflację oraz na rynek pracy.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.