Wczorajsza sesja może być określona tzw. rajdem ulgi. Inwestorzy zdawali się skupiać na powrocie do ryzykownych aktywów, porzucając m.in. złoto. Rynek wydaje się liczyć na zawieszenie broni armii Rosji i Ukrainy, gdy obie strony złagodziły swoje żądania.
W środę doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ds. polityki zagranicznej powiedział, że Ukraina jest otwarta na rozmowy o neutralności, jeśli tylko otrzyma gwarancje bezpieczeństwa, ale nie odda „ani centymetra" swojego terytorium. Dziś w Turcji ma się z kolei odbyć spotkanie ministrów spraw zagranicznych obu krajów, co także daje nadzieje na rozmowy między stronami.
Ważny głos Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Nadzieje na złagodzenie wojny mogły się przyczynić do zmiany nastrojów na rynkach i spadków cen surowców energetycznych. Kontrakty terminowe na ropę WTI oscylowały w czwartek wokół 110 USD za baryłkę, a przecież podczas poprzedniej sesji spadły o 12 proc. z poziomów ostatnio obserwowanych w 2008 r.
Jednak jednym z głównych powodów tak silnego tąpnięcia ceny może być wezwanie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które chcą namówić OPEC+ do szybszego zwiększenia produkcji w celu złagodzenia zawirowań na rynkach energetycznych. Wcześniej szefowie OPEC i Chevron stwierdzili w tym tygodniu, że nie ma niedoboru ropy, a Irak nalegał, że nie ma potrzeby ponadplanowego zwiększania produkcji.
Złoto i ropa – największe spadki od miesięcy
Sytuacja na rynku zmieniła się zaledwie kilka dni po tym, gdy w poniedziałek ceny ropy naftowej osiągnęły najwyższy poziom od 2008 r. Wczorajsze cofnięcie może oznaczać największy spadek od listopada w ciągu jednego dnia.
Na wartości zdawało się tracić również złoto. Szlachetnych kruszec mógł odnotować w środę największy spadek od 14 miesięcy, cofając się poniżej 2000 USD za uncję.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.