W mijającym tygodniu największą uwagę mogła przykuwać sytuacja na rynku surowców energetycznych i walut. Złoty zdaje się tonąć mimo interwencji NBP, podobnie jak euro, które lawinowo może być sprzedawane.
Kurs pary EUR/USD runął w tym tygodniu poniżej poziomu 1,1000, a jeszcze na początku miesiąca można było obserwować poziom powyżej 1,1200. Deprecjacja euro i jej skala może być największa od czasu, gdy rynki finansowe zmagały się z pierwszym wpływem pandemii koronawirusa na rynki finansowe w marcu 2020 r. Euro zdaje się tanieć względem funta brytyjskiego, kurs EUR/GBP spadł do najniższego poziomu od 2016 r. W relacji do franka euro potaniało w rejon ostatnio obserwowany ostatnio na początku 2015 r.
Dziś o godzinie 14:30 zostały opublikowane dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się lepsze od oczekiwań. Całkowite zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w lutym o 678 tys. osób, a stopa bezrobocia spadła do 3,8 proc., jak podało dzisiaj amerykańskie Biuro Statystyki Pracy. Zatrudnienie w USA nadal jest jednak niższe o 2,1 mln etatów w relacji do lutego 2020 r.
Silny rynek pracy w Stanach Zjednoczonych może jednak upewnić Rezerwę Federalną w tym, że należy podnieść stopy procentowe. Może nie o 50 pkt bazowych już w połowie marca, ale o 25 pkt. Taki ruch rynek stopy procentowej zdaje się wyceniać na ponad 90 proc. Dalsze działania Fed mogą zależeć od wpływu cen surowców i żywności na tempo wzrostu inflacji, zachowanie konsumentów, rynek akcji czy tempo wzrostu płac.
Istotne może okazać się to, jak Fed podejdzie do ewentualnej stagflacji bądź przyszłej recesji spowodowanej gwałtownym wzrostem kosztów życia oraz zamknięciem rynku rosyjskiego.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.