Zawirowania na rynkach po ataku na elektrownię atomową

04.03.2022 09:50|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ze wstępnych informacji wynika, że po ataku na największą elektrownię atomową w Europie doszło do jej przejęcia przez rosyjskie wojsko. Rynki finansowe reagują szczególnym wzrostem awersji do ryzyka, gdyż to obecnie w Europie zdecydowanie wzrosło.

Złoty rozpoczął dzień od ogromnego osłabienia, a po interwencjach walutowych prowadzonych przez Narodowy Bank Polski w tym tygodniu nie ma już ani śladu. Euro kosztuje o poranku 4,84 PLN i może zbliżać się do poziomu, ustanowionego podczas wielkiego kryzysu finansowego. Wtedy euro kosztowało 4,93 PLN. Dolar z kolei kosztuje 4,39 PLN, zaś za funta należy zapłacić już 5,86 PLN. Jest to najwyższy poziom od końca 2015 r. Eskalacja rosyjskiej napaści na Ukrainę może wywierać dużą presją na NBP, który z kolei mógłby dalej podnosić stopy procentowe, aby próbować zatrzymać dalszą deprecjację PLN.

Dolar utrzymuje się przy prawie 2-letnich maksimach

Indeks dolara utrzymywał się w piątek na 20-miesięcznym maksimum, powyżej 97,8 pkt, co może powodować spadek kursu EUR/USD do 1,10. Inwestorzy mogli szukać bezpieczeństwa w walucie USA w czasach niepewności geopolitycznej i gospodarczej.

Inwestorzy oczekują również na dzisiejszy raport z USA o zatrudnieniu w lutym. Szacunki mówią o 400 tys. dodatkowych miejscach pracy, a roczny wzrost wynagrodzeń ma wynieść 5,8 proc.

Jest to ostatni raport o zatrudnieniu przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej, na którym oczekuje się rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych, Przewodniczący Fed Jerome Powell skłania się ku podwyżce o 25 punktów bazowych w marcu, pozostawiając jednocześnie otwartą furtkę do bardziej agresywnego działania w przyszłości, jeśli inflacja będzie się utrzymywać.

Ropa naftowa mogła na chwilę zatrzymać swój cenowy rajd ze względu na możliwe porozumienie między USA i Iranem. Uwolnienie około 1 mln baryłek ropy dziennie z Iranu może pomóc w przynajmniej osłabieniu trendu wzrostowego na rynku ropy, gdy kraje zachodu rozważają odcięcie się od dostaw z Rosji.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 mar 2022 11:38

Na szczytach inflacji i zwrotu kapitału w stronę surowców

2 mar 2022 9:56

Silny wzrost cen ropy naftowej

1 mar 2022 9:56

Rosyjski przemysł w recesji. Kryptowaluty zyskują

28 lut 2022 11:13

Wraz z sankcjami nad Rosję nadciąga widmo bankructwa

25 lut 2022 16:04

Diametralna zmiana sentymentu na rynkach

25 lut 2022 12:02

Rynki nie przejmują się sankcjami

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.