Od początku roku ropa naftowa WTI podrożała o 53 proc., ropa Brent zaś o 52 proc., a gaz w USA o 30 proc. Tak istotne podwyżki cen głównych surowców energetycznych przekładają się na ogromny wzrost inflacji, która mogła osiągnąć szczyty w I kw. br., a w obecnej sytuacji geopolitycznej może utrzymywać się jeszcze długo.
Kontrakty terminowe na ropę WTI przedłużyły w czwartek swój rajd powyżej 115 USD za baryłkę, czyli do najwyższego poziomu od 2008 r. Inwazja Rosji na Ukrainę i nakładane na agresora sankcje mogą powodować obawy o zakłócenia dostaw surowca, którego Rosja jest jednym z głównych światowych producentów. To z kolei może prowadzić do podwyżek cen.
OPEC+ z Rosją w składzie nie zmienia planu
W środę USA nałożyły na rosyjski sektor rafineryjny nowe ograniczenia eksportu, a na Białoruś, jako sprzymierzeńca Rosji w agresji na Ukrainę, nowe restrykcje eksportowe. Do tej pory jednak Stany Zjednoczone nie atakowały rosyjskiego eksportu ropy i gazu w związku z obawami o ceny energii. Zapasy ropy naftowej w USA nadal się zmniejszają. Rezerwy w hubie naftowym Cushing w Oklahomie spadły do najniższego poziomu od 2018 roku.
OPEC+, do którego należy również Rosja, nie zdecydował się na nadzwyczajne działanie i wczoraj podtrzymał plan zwiększenia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie w kwietniu.
Kapitał żegna akcje, wita surowce
Jak podaje fundusz PIMCO jedynym sposobem uchronienia się przed inflacją, jest rozważenie posiadania w inwestorskim portfolio czynników, które inflację powodują, a więc surowców energetycznych.
Dość dobrze widoczny może być zwrot w relacji akcje – surowce. Iloraz indeksu GSCI (indeks surowcowy Goldman Sachs) do S&P 500 zdaje się szybko rosnąć. To może wskazywać na przepływ kapitału z akcji w stronę surowców energetycznych. Możemy być w środku nowego cyklu na rynku towarowym.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.