Wiele wskazywać może na to, że notowania na amerykańskiej giełdzie otworzą się na plusach. Kontrakty terminowe na indeksy w USA zdają się rosnąć po kolejnych wypowiedziach, które pojawiły się w nagłówkach serwisów informacyjnych.
Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje zdają się zwyżkować w piątek, ponieważ inwestorzy mogli skorzystać z niższych wycen, jednocześnie analizując doniesienia o pozytywnych rozmowach między Rosją a Ukrainą.
Zgodnie z tłumaczeniem NBC News, prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że w negocjacjach między dwoma krajami osiągnięto pewien postęp. Komentarz Putina pojawił się jednak dzień po fiasku rozmów w Turcji, gdzie przedstawiciel Moskwy bronił inwazji i powiedział, że przebiega ona zgodnie z planem. Słowa Putina miały paść jednak w rozmowie z prezydentem Białorusi, a nie po rozmowach ze stroną ukraińską. Nie wiadomo zatem, czy rynki mogą reagować pozytywnie tylko krótkotrwale, czy jest to początek deeskalacji konfliktu. Na to drugie rozwiązanie nie wskazują zdjęcia satelitarne z okolic coraz bardziej oblężonego Kijowa. Na rynkach po weekendzie ponownie może pojawić się większa zmienność.
W Europie indeksy giełdowe także zdają się odzyskiwać siły po wcześniejszych spadkach. DAX 30 zyskał po południu ponad 3 proc., zbliżając się do 14000 pkt. Jednak część inwestorów może zacząć się zastanawiać nad trwałością hossy. Banki centralne w Europie oraz w USA idą w stronę zacieśniania polityki monetarnej, na świecie zwiększa się inflacja, a wzrost gospodarczy osiągnął prawdopodobnie największe tempo w 2021 r.
Z analizy cykli koniunkturalnych mogłoby wynikać, że światowa gospodarka może wchodzić w spowolnienie z możliwością wystąpienia recesji. To z kolei może nie być pozytywne dla indeksów giełdowych.
Gdy emocje na rynkach opadną, co może mieć miejsce, jeśli doszłoby wkrótce do deeskalacji konfliktu, wtedy może zacząć się chłodne kalkulowanie nowej rzeczywistości ekonomicznej, w której świat może tkwić przez kolejne lata.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.