Inflacja zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych bije rekordy. To z kolei skłaniać może banki centralne do szybszych podwyżek stóp procentowych. Nie dlatego jednak, że podwyżki zatrzymają rajd cen surowców, ale dlatego, aby zmniejszać ujemne realne stopy procentowe.
Podczas posiedzenia w marcu 2022 r. Europejski Bank Centralny nieoczekiwanie przyspieszył harmonogram skupu aktywów na najbliższe miesiące i powiedział, że APP może zakończyć się w trzecim kwartale br., jeśli średnioterminowe perspektywy inflacji nie ulegną osłabieniu. Miesięczne zakupy netto wyniosą 40 mld euro w kwietniu, 30 mld euro w maju i 20 mld euro w czerwcu. Wcześniej ustalona wersja zakładała poziomy: 40 mld euro w II kw. br., 30 mld euro w III kw. i 20 mld euro w IV kw.
Inflacja w strefie euro i w USA
Główne stopy procentowe zostały utrzymane na rekordowo niskim poziomie. Podczas konferencji prasowej prezes Christine Lagarde powiedziała, że EBC widzi obecnie inflację na poziomie 5,1 proc., czyli wyższym niż przewidywane wcześniej 3,2 proc., a wzrost PKB w tym roku jest obecnie nieco niższy i wynosi 3,7 proc. w porównaniu z 4,2 proc. Lagarde dodała, że wojna będzie miała istotny wpływ na gospodarkę i inflację poprzez wyższe ceny energii i towarów, zakłócenia w handlu międzynarodowym i spadek zaufania. W rezultacie rynek zaczął wyceniać możliwość podwyżki stóp procentowych w strefie euro o 40 pkt bazowych do końca 2022 r.
W Stanach Zjednoczonych roczna stopa inflacji przyspieszyła do 7,9 proc. w lutym 2022 r. i dotarła do najwyższego poziomu od stycznia 1982 r. Największy wpływ na inflację miały ceny energii, rosnąc o 25,6 proc., w tym ceny benzyny wzrosły o 38 proc. Z wyłączeniem niestabilnych kategorii energii i żywności, wskaźnik CPI wzrósł o 6,4 proc., najwięcej od 40 lat.
Giełdy: powrót do bessy
Największe skutki wojennej napaści Rosji na Ukrainę i związanego z nią wzrostu kosztów energii mogą być dopiero przed nami. I będą się one pogłębiać wraz z wprowadzeniem przez USA zakazu importu ropy z Rosji. Szczytowy poziom inflacji odnotowano w marcu br., ale ostatnie wydarzenia w Europie w połączeniu z ciągłymi ograniczeniami podaży, silnym popytem i niedoborem siły roboczej prawdopodobnie utrzymają inflację na wysokim poziomie przez dłuższy czas.
Takie środowisko może być niekorzystne dla rynków akcji, które po krótkoterminowych nadziejach na szybkie zakończenie wojny mogą ponownie wchodzić w bessę. O ile jeszcze przed wojną było możliwe, że korekty na giełdach potencjalnie zakończą się wraz ze złapaniem szczytu inflacji w tym kwartale, o tyle teraz szczyt inflacji zdecydowanie przesuwa się na dalszą przyszłość.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.