Rezerwa Federalna może w tym tygodniu ogłosić decyzję o podwyżce stóp procentowych w USA. Oczekiwania rynkowe zakładają podwyżkę o 25 pkt bazowych.
Decyzja Fed, którą poznamy w środę, może mieć wpływ na wiele rynków: począwszy od dolara amerykańskiego, przez indeksy giełdowe i metale szlachetne, kończąc na obligacjach.
Po danych o inflacji stopy w górę?
Prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych zdaje się zwiększać raport o inflacji. Roczna stopa dynamiki cen w USA przyspieszyła w lutym do 7,9 proc., czyli najwyższego poziomu od 40 lat.
Dane pojawiły się jeszcze przed wywołanym wojną wzrostem cen surowców, co stawia banki centralne przed koniecznością zachowania równowagi między ograniczaniem inflacji a wspieraniem wzrostu gospodarczego.
Inwestorzy mogą zwracać uwagę na wszelkie zmiany w prognozach banku centralnego dotyczących stóp, inflacji i gospodarki, biorąc pod uwagę dodatkową niepewność związaną z napaścią Rosji na Ukrainę.
Co więcej, dolar mógł znaleźć wsparcie w rosnących rentownościach obligacji skarbowych, które ponownie skoczyły powyżej 2 proc., gdy pojawiły się obawy o podwyżkę stóp. Dziś, w oczekiwaniu na ew. podwyżkę stóp procentowych, indeks dolara utrzymał się mocno powyżej poziomu 99 pkt. Wcześniej przez pięć kolejnych tygodni wzrastał do prawie dwuletniego maksimum.
Ceny ropy: spadek ze 130,5 do 106 USD
Znaczenie dla inflacji i działań Fed może mieć cena ropy naftowej. Ta z kolei zdaje się zniżkować w poniedziałek o ok. 3 proc., do 106 USD za baryłkę, przedłużając zeszłotygodniowy spadek w nadziei na dyplomatyczne rozwiązanie wojny. Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman powiedziała w niedzielę, że Rosja wykazuje oznaki gotowości do podjęcia rzeczowych negocjacji. Dziś ma rozpocząć się kolejna tura rozmów w sprawie warunków zawieszenia broni.
Amerykańska ropa osiągnęła w ubiegłym tygodniu najwyższy od 14 lat poziom 130,5 USD, po czym zawróciła i zamknęła tydzień znacznie niżej, ponieważ inwestorzy oceniali potencjalną poprawę perspektyw podaży, które zostały zakłócone przez inwazję Rosji na Ukrainę i związane z nią sankcje.
Inwestorzy czekają teraz na raporty, które mogą wskazać na potencjalną nadpodaż ropy w tym roku. Inwestorzy śledzą również rozwój sytuacji w zakresie irańskich rozmów nuklearnych, które stanęły przed perspektywą załamania, gdy w ostatniej chwili rosyjskie żądanie zmusiło światowe mocarstwa do wstrzymania negocjacji.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.