Amerykańska Rezerwa Federalna rozpoczęła wczoraj nowy cykl podwyżek stóp procentowych. Poprzedni zaczął się w 2015 r. i trwał 3 lata. Obecny może potrwać przynajmniej 2 lata.
Decyzją FOMC przedział dla stopy funduszy federalnych wzrośnie z 0-0,25 proc. do 0,25-0,5 proc. Zgodnie z projekcjami makroekonomicznymi celem Fed może być osiągnięcie poziomu stopy procentowej równej 2,75-3,00 proc.
Za miesiąc lub dwa podwyżka dwukrotnie większa?
Oznacza to podwyżkę stóp procentowych co posiedzenie w tym roku oraz 3-4 podwyżki w przyszłym roku. Niewykluczone, że na którymś z dwóch najbliższych posiedzeń stopy procentowe w USA wzrosną o 0,5 pkt proc.
Po wczorajszej decyzji rynek najpierw reagował odwrotem od ryzykownych aktywów, a po tym przyjął postawę przychylną ryzyku. Indeksy giełdowe wzrosły, dolar się osłabił. Wydaje się, że można to zawdzięczać słowom Jerome’a Powella, szefa Fed. Próbuje on odwieść rynki od wyceny możliwej recesji w Stanach Zjednoczonych, na co wcześniej mógł wskazywać kształt krzywej rentowności. Zdaniem Powella gospodarka amerykańska jest na tyle silna, że bez problemu poradzi sobie ze wzrostem kosztu kredytu.
Czas na ripostę Banku Anglii
Dziś natomiast poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Może być to dość ciekawy pojedynek banków centralnych o to, który z nich będzie prowadzić w tym cyklu i podwyższy oprocentowanie szybciej i bardziej znacząco. To może z kolei wpływać na notowania pary GBP/USD.
Oczekuje się, że Bank Anglii podwyższy dziś kluczową stopę procentową o 25 punktów bazowych, co oznaczałoby trzecią z rzędu podwyżkę kosztów kredytu i powrót stóp procentowych do poziomu sprzed kryzysu. Inflacja w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na poziomie nienotowanym od 1992 r., choć w najnowszym raporcie CPI nie uwzględniono jeszcze wpływu wojny inwazji Rosji na Ukrainę na ceny żywności i energii.
Rynki obstawiają, że w maju stopy procentowe w Wielkiej Brytanii osiągną poziom 1 proc. Inwestorów może zainteresować perspektywa gospodarcza wg banku centralnego oraz ewentualne plany redukcji bilansu.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.