Historia stóp procentowych a rynek: jak klasy aktywów reagują na zmiany polityki monetarnej?

06.06.2023 12:32|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Najnowsze odczyty inflacyjne ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych wydają się budzić optymizm. Wygląda na to, że coraz bardziej zbliżamy się do możliwej zmiany polityki monetarnej przez Fed, co można zauważyć na barometrze prawdopodobieństwa stóp procentowych CME Group. Obecnie rynek przewiduje z 76-procentowym prawdopodobieństwem, że na najbliższym posiedzeniu FOMC nie dojdzie do podwyżki, a pierwsze obniżki mogą się pojawić już pod koniec tego roku. Aby lepiej przygotować się na tę sytuację, warto zastanowić się, jak historia kształtowała ceny poszczególnych klas aktywów przed i po zmianie trajektorii stóp procentowych.

Źródło: https://www.cmegroup.com/markets/interest-rates/cme-fedwatch-tool.html?redirect=/trading/interest-rates/countdown-to-fomc.html

Teoria „głupca pod prysznicem”

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie, czy banki centralne są tak skuteczne w podejmowaniu decyzji, jak nam się wydaje? Okazuje się, że dość dobrą analogię przytoczył noblista Milton Friedman, który porównał zbyt radykalne działania banku centralnego do zachowania głupca podczas brania kąpieli pod prysznicem. Gdy banki centralne lub rządy reagują zbyt mocno na wahania cyklu gospodarczego i zbyt szybko luzują/zacieśniają politykę monetarną i fiskalną, nie czekając, by ocenić skutki ich początkowych działań, zachowują się jak głupiec, który zdaje sobie sprawę, że woda jest zbyt zimna i włącza gorącą wodę. Jednak gorąca woda potrzebuje chwili, aby dotrzeć, więc głupiec po prostu podkręca gorącą wodę do maksimum, co w końcu prowadzi do oparzenia. Przyglądając się historycznym poziomom stóp procentowych, łatwo to zauważyć. Z tego też względu do zbadania okresów pierwszych obniżek weźmy pod uwagę tylko te szczytowe wartości.

Od lat 70. obserwowano siedem istotnych szczytów tego typu: w 1974, 1980, 1984, 1989, 2000, 2007 i 2019 roku. Jednakże zauważa się, że te szczyty nie są jednoznaczne, co może utrudniać interpretację, kiedy dokładnie następowała zmiana trendu.

Źródło: FRED

To akcje zyskują czy tracą w momencie pivotu?

Jednym z głównych aktywów, na które wpływa zmiana trajektorii polityki stóp procentowych, są akcje spółek. Zmiana kosztu zadłużenia ma bezpośredni wpływ na działalność przedsiębiorstw. Przewiduje się, że obniżenie kosztu powinno mieć pozytywny wpływ na spółki. Jednak analizując zachowanie akcji na 2 miesiące przed i 2 miesiące po pierwszym obniżeniu, ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jaki był wpływ obniżki na rynek. W niektórych przypadkach obniżka ta skutkowała wzrostem, podczas gdy w innych przypadkach obserwowano spadki na indeksach S&P 500, Nasdaq Composite oraz Dax.

Źródło: Analiza Conotoxia Ltd na podstawie danych Yahoo Finance

Źródło: Analiza Conotoxia Ltd na podstawie danych Yahoo Finance

Źródło: Analiza Conotoxia Ltd na podstawie danych Yahoo Finance

Czy obniżka stóp rzeczywiście osłabia dolara?

Rynek walutowy to kolejny rynek, na który bezpośrednio oddziałują zmiany stóp procentowych. Powszechnie przyjmuje się, że waluta, której stopy procentowe rosną szybciej, powinna umacniać się w porównaniu do innych walut. Mimo tego, analizując zachowanie dolara amerykańskiego w stosunku do europejskiej waluty, można zauważyć, że od lat 70 prawie zawsze po obniżce stóp procentowych dochodziło do umocnienia dolara, co skutkowało spadkiem notowań pary walutowej EUR/USD.

Źródło: Analiza Conotoxia Ltd na podstawie danych Yahoo Finance

Jeszcze mocniej zauważalna jest ta zmiana na parze GBP/USD.

Źródło: Analiza Conotoxia Ltd na podstawie danych Yahoo Finance

Jak się zachowują bezpieczne przystanie?

Bezpieczne przystanie (ang. safe havens) to określenie używane w kontekście inwestycji, oznaczające aktywa lub instrumenty finansowe, które uważane są za stosunkowo bezpieczne i stabilne w czasach niepewności ekonomicznej, jakimi są m.in. zmiany polityki monetarnych. Inwestorzy szukają bezpiecznych przystani jako sposobu ochrony swojego kapitału przed potencjalnymi stratami. Przykładami tego typu aktywów są np. złoto czy obligacje. Te pierwsze, jak można zauważyć na wykresie poniżej, czasem rosło, a czasem spadało w momencie pivotu Fedu. Ciężko jest więc określić jakikolwiek wpływ tej decyzji na ceny tego surowca.

Źródło: Analiza Conotoxia Ltd na podstawie danych Yahoo Finance

Stopy procentowe mają bezpośredni wpływ na wyceny obligacji rządowych, których rentowności oczekuje się, że powinny spadać (a ceny rosnąć) w momencie obniżania stóp procentowych. I rzeczywiście taki trend przez większość z obniżek był obserwowany. Jednak sytuację kryzysów z 1974 i 1980 roku wydają się wyłamywać z tej zależności. Tutaj warto wspomnieć, że wycena rentowności m.in. 10-letnich obligacji składa się z 2 głównych czynników, jakimi są, rzeczywiste zyski z nowych emitowanych obligacji oraz premia za ryzyko możliwej niewypłacalności, które zdawały się rosnąć z dnia na dzień w 74 i 80 roku.

Źródło: Analiza Conotoxia Ltd na podstawie danych Yahoo Finance

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 Jun 2023 9:15

Czy ropa ma szansę wrócić powyżej 70 USD w najbliższym czasie?

31 May 2023 9:37

Zaskakujące dane makroekonomiczne: Pozytywne niespodzianki na rynkach. Co to oznacza dla rynków?

29 May 2023 15:17

Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu?

25 May 2023 12:31

Paul Tudor Jones spodziewa się recesji i kupuje spółki z branży medycznej. Czy trafnie prognozuje i dlaczego stawia właśnie na tę branżę?

24 May 2023 12:33

Bank ogłasza upadłość. Na co mogą liczyć jego klienci?

23 May 2023 14:44

Czy Stany Zjednoczone siedzą na tykającej bombie bankructwa? Spójrzmy na dane

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.