Zaskakujące dane makroekonomiczne: Pozytywne niespodzianki na rynkach. Co to oznacza dla rynków?

31.05.2023 09:37|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Wydaje się, że niepokój związany z limitem zadłużenia USA jest już prawie rozwiązany. Już w tym tygodniu otrzymamy informacje dotyczące inflacji w państwach strefy euro oraz sytuacji na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Przyjrzyjmy się prognozom analityków i temu, w jaki sposób poszczególne wydarzenia mogą wpłynąć na rynek.

Pierwsze odczyty inflacji pozytywnie zaskakują

Jednym z pierwszych krajów ze strefy euro, który podał swój odczyt inflacji CPI, była Hiszpania. Okazało się, że odczyt przebił wszelkie oczekiwania analityków, wynosząc zaledwie 3,2 proc. (oczekiwano 4,4 proc.) względem poprzedniego odczytu 4,1 proc. Co więcej, według europejskiego banku centralnego (EBC) inflacja HICP (biorąca pod uwagę trochę inny koszyk konsumpcyjny.) spadła w tym państwie do zaledwie 2,9 proc. (oczekiwano 4,1 proc.).

Źródło: TradingEconomics

Ciągle mamy do czynienia z zauważalnym trendem, że im bliżej wojny w Ukrainie, tym mamy do czynienia z większą inflacją. Najwyższa inflacja konsumencka HICP w strefie euro występuje obecnie w Litwie, wynosząc 15 proc. Pomimo że średnia inflacja w Unii Europejskiej wynosi obecnie 7 proc., co jest spadkiem z wcześniejszego szczytu wynoszącego 10,6 proc., nadal jesteśmy znacznie oddaleni od docelowego celu inflacyjnego.

Źródło: https://www.ecb.europa.eu/stats/macroeconomic_and_sectoral/hicp/html/index.en.html

Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem okazał się włoski odczyt inflacji z producenckiej PPI. Pierwszy raz od ponad 2 lat mamy do czynienia z deflacją (spadkiem cen), która wyniosła minus 1,5 proc. (oczekiwano minus 4 proc.), względem poprzedniego odczytu na poziomie 3,7 proc.

Źródło: TradingEconomics

Kluczowe odczyty inflacyjne w najbliższym czasie

Aby  poznać pełny obraz inflacji w strefie euro, musimy poczekać do czwartku. Analitycy przewidują, że inflacja CPI pozostanie na poziomie 7 proc. Stopa procentowa EBC została z kolei podniesiona do 3,75 proc. i istnieje jeszcze potencjał do kolejnych podwyżek. Obecnie konsensus analityków sugeruje podwyżki o 25 pb na czerwcowym i lipcowym posiedzeniu. Wydaje się zatem, że nawet gdyby inflacja okazała się niższa od oczekiwań, to dalej możemy spodziewać się wzrostu stóp procentowych. Niższe odczyty względem konsensusu mogą z kolei pozytywnie wpłynąć na wzrost giełdowych indeksów, np. Dax (DE40). W parze EUR/USD, która mogła dokonać korekty spowodowanej niepewnością związaną z limitem zadłużenia Stanów Zjednoczonych, możemy wrócić do kontynuacji trendu. Przemawiać za tym może zmieniająca się sytuacja gospodarcza strefy euro względem USA, gdzie inflacja spada, co może zachęcać do potencjalnych, pierwszych obniżek stóp procentowych przez Fed.

Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Daily

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych obniżek stóp procentowych przez Fed?

Poza inflacją głównym czynnikiem, który może mieć wpływ na decyzję Fed ws. stóp procentowych, jest sytuacja na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Tak się składa, że przedwstępne dane na podstawie płac poznamy w czwartek (ADP), by w piątek poznać już ostateczny odczyt o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym wraz ze stopą bezrobocia. Tutaj warto przypomnieć nałożone w 1913 roku cele działalności Fed’u przez kongres, którymi są:

  • dążenie do wysokiego (maksymalnego) zatrudnienia,
  • dążenie do zapewnienia stabilności cen,
  • zapewnienie stabilności długoterminowych stóp procentowych.

Obecnie stopa bezrobocia jest na swoim przedpandemicznym (3-letnim) minimum, wynosząc 3,4 proc. Konsensus analityków przewiduje brak zmian w tym aspekcie. Mimo to rynek zdaje się wyceniać już pierwsze możliwe obniżki stóp procentowych. Zobaczyć można to m.in. poprzez ich barometr, który mierzy prawdopodobieństwo zmian stóp procentowych na podstawie notowań kontraktów terminowych na różnego rodzaju instrumenty. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, że z 59-proc. prawdopodobieństwem zobaczymy podwyżkę o 25 pb. w czerwcowym posiedzeniu FOMC, która może być ostatnią w obecnym cyklu. Oczekuje się jednak, że zwrot Fed’u ws. polityki monetarnej może odmienić sytuację gospodarczą, która miałaby wrócić do swojego wieloletniego tempa wzrostu. Może to mieć szczególnie pozytywny wpływ na takie aktywa jak szeroki rynek akcji, w tym indeks S&P 500 (US500).

Źródło: https://www.cmegroup.com/markets/interest-rates/cme-fedwatch-tool.html?redirect=/trading/interest-rates/countdown-to-fomc.html

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 May 2023 15:17

Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu?

25 May 2023 12:31

Paul Tudor Jones spodziewa się recesji i kupuje spółki z branży medycznej. Czy trafnie prognozuje i dlaczego stawia właśnie na tę branżę?

24 May 2023 12:33

Bank ogłasza upadłość. Na co mogą liczyć jego klienci?

23 May 2023 14:44

Czy Stany Zjednoczone siedzą na tykającej bombie bankructwa? Spójrzmy na dane

22 May 2023 9:10

Inwestycje w sztuczną inteligencję: Czy to przyszłość, czy kolejny przypadek rozczarowania na rynkach?

19 May 2023 15:06

Buffett mógł kupić, a Damodaran mówi: „dobre, choć za drogie”. Jaka przyszłość czeka Teslę i czy jej akcje są  przewartościowane?

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.