Czy Stany Zjednoczone siedzą na tykającej bombie bankructwa? Spójrzmy na dane

23.05.2023 14:44|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Wczoraj (22.05) prezydent Joe Biden i główny przedstawiciel Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie osiągnęli porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu Stanów Zjednoczonych z obowiązującego obecnie poziomu 31,4 biliona dolarów. Według McCarthy’ego do możliwej niewypłacalności pozostało zaledwie 10 dni. Jednak obie strony zobowiązały się do dalszych rozmów. 

Stanom Zjednoczonym pozostało zaledwie 57,3 mld USD (stan na 22.05.2023) środków operacyjnych. Oznacza to spadek aż o 578 mld USD od początku roku. W tym samym okresie rząd USA wyemitował aż 84,3 bln USD dodatkowego długu. Zajrzyjmy jednak głębiej do danych i postarajmy się odpowiedzieć, jak poważne jest tykające zagrożenie niewypłacalności.

Jak do tego doszło, nie wiem…

Spróbujmy opowiedzieć, jak sytuacja budżetowa Stanów Zjednoczonych kształtowała się od początku roku. Deficyt budżetowy od 1 stycznia do końca kwietnia wyniósł aż 925 mld USD, mimo że w kwietniu powstała nadwyżka w wysokości 176 mld USD. Chociaż nie dobrnęliśmy nawet do zamknięcia I półrocza, deficyt przekroczył już 60 proc. całego zeszłorocznego deficytu. Sprawia to, że rząd USA obecnie wymaga większego finansowania długiem niż rok temu. Częściowo wydaje się to spowodowane niedostosowaniem wydatków publicznych do obecnego spowolnienia gospodarczego. Należy tutaj zwrócić uwagę, że średniomiesięczne koszty obsługi długu wynoszą ok. 70 mld USD. Każdy nowy zaciągnięty dług średnio jest droższy od poprzedniego.

Źródło: United States Treasury

Źródło: United States Treasury

 

Czy rzeczywiście rządowi zabraknie pieniędzy?

Z dziennego raportu wpływów i wydatków rządu Stanów Zjednoczonych (stan na 22.05) dowiemy się, że obecnie Stany Zjednoczone posiadają zaledwie 57,3 mld USD środków operacyjnych. Skarb Państwa uszczuplił się zatem o 578 mld USD od początku roku. W tym czasie rząd był w stanie wykupić zadłużenie o wysokości 84,359 bln USD, jednocześnie emitując dług o wysokości 84,825 bln USD. Zwiększyło to krajowe zadłużenie o kolejne 533 mld USD. Problem w tym, że praktycznie doszliśmy już do limitu zadłużenia, w zanadrzu pozostało zaledwie 20 mln USD. Nie byłby to problem, gdyby nie wcześniej wspomniany ciągle narastający deficyt budżetu. Jego efektem był narastający wzrost kosztu zadłużenia w ciągu ostatniego miesiąca. Można było to zobaczyć, m.in. po spadku wartości funduszu iShares Core US Aggregate Bond ETF (AGG). Obecnie inwestorzy zdają się jednak w większości nie wyceniać możliwej technicznej niewypłacalności USA, gdyż główne indeksy akcyjne wciąż zdają się silne.

Źródło: Conotoxia MT5, AGG, Daily

Według analizy Biura Budżetowego Kongresu i Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych w przypadku krótkotrwałego przekroczenia limitu zadłużenia koszty dla gospodarki byłyby szybko odczuwalne. Nawet w takim scenariuszu ekonomiści prognozują gwałtowny wzrost stóp procentowych i spadek cen akcji. Rynki finansowania krótkoterminowego, które są niezbędne do przepływu kredytów finansujących codzienne działania gospodarki, prawdopodobnie by się zamknęły. Podobna sytuacja przytrafiła się już Stanom Zjednoczonym w 1978 r. 

Bieżący tydzień może okazać się szczególnie burzliwy w polityce Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza że obie strony sceny politycznej wydają się jednak świadome stawki oraz ew. konsekwencji w przypadku nieuzyskania konsensusu.

Źródło: Fred

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 maj 2023 9:10

Inwestycje w sztuczną inteligencję: Czy to przyszłość, czy kolejny przypadek rozczarowania na rynkach?

19 maj 2023 15:06

Buffett mógł kupić, a Damodaran mówi: „dobre, choć za drogie”. Jaka przyszłość czeka Teslę i czy jej akcje są  przewartościowane?

17 maj 2023 14:49

Superinwestorzy odkrywają karty: Co kupowali i sprzedawali w pierwszym kwartale tego roku?

16 maj 2023 13:18

Czy wskaźnik ZEW jest wiarygodny? Analiza skuteczności

15 maj 2023 10:42

Tether wypiera wątpliwości o swojej stabilności, ale czy jest to wystarczające dla rynku?

12 maj 2023 9:18

Rekordowe upały w Azji południowo-wschodniej. Jakie mogą mieć wpływ na rynki?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.