Superinwestorzy odkrywają karty: Co kupowali i sprzedawali w pierwszym kwartale tego roku?

17.05.2023 14:49|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

I mamy to! Ponad 70 raportów o inwestycjach za I kw. br. od funduszy superinwestorów. W co inwestowali i od czego odchodzili najlepsi z najlepszych na tym rynku? Postarajmy się spojrzeć na to całościowo i wyciągnąć z tego wnioski.

Na jakie sektory stawiali superinwestorzy?

Raport 13F to formularz, który muszą złożyć fundusze inwestycyjne w Stanach Zjednoczonych, jeśli kontrolują lub zarządzają aktywami rzędu co najmniej 100 milionów dolarów. Formularz 13F zawiera informacje o inwestycjach w poszczególne spółki notowane na giełdzie, w tym ilości akcji i wartość tych inwestycji na koniec każdego kwartału. Te informacje są publicznie dostępne na stronie amerykańskiego regulatora (SEC).

Fundusze superinwestorów największe zakupy netto poczyniły w sektorze energetycznym, na drugim miejscu uplasował się sektor ochrony zdrowia, a podium zamknął sektor usług komunikacyjnych. Jeśli spojrzymy na akcje kupowane i sprzedawane indywidualnie, to bilans wychodzi niemal na zero, nieznaczną większość zachowały jednak pozycje kupna. Wśród sprzedawanych prym wiodły sektory produktów konsumpcyjnych i technologii informacyjnych. Wydaje się, że mogło to wpłynąć na notowania funduszu Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund (XLY).

Źródło: https://www.dataroma.com/m/stats/stats.php?o=n

Źródło: Conotoxia MT5, XLY, Daily

Akcje cieszące się największym wzięciem

Aż 13 superinwestorów zainwestowało w akcje Amazona, czyli jednego z największych globalnych koncernów internetowych i e-commerce. Obecnie stanowi on 1,7 proc. wartości wszystkich portfeli superinwestorów. Liderem w tym zakresie był David Katz, prezes firmy Matrix Asset Advisor. Zwiększył on pozycję o ponad 110 proc., co stanowi obecnie 1 proc. jego portfela.

Źródło: Conotoxia MT5, Amazon, Daily

Alphabet (Google), gigant technologiczny, był drugą najczęściej kupowaną spółką przez fundusze inwestycyjne. 13 funduszy zdecydowało się na zakup akcji tej spółki. Obecnie Alphabet stanowi 1,6 proc. całkowitej wartości portfeli superinwestorów. Największym nabywcą w ostatnim kwartale był Chase Coleman z funduszu Tiger Global Management, który zwiększył udział tej spółki w zarządzanym funduszu do 4,4 proc. jego wartości.

Źródło: Conotoxia MT5, Alphabet, Daily

Amerykańskie przedsiębiorstwo Intuit, które specjalizuje się w dostarczaniu oprogramowania księgowego i usług finansowych dla przedsiębiorstw, także należało do najczęściej kupowanych przez inwestorów. W ciągu minionych 10 lat spółka stale zwiększa swoje zyski. Mimo to wciąż cena akcji znajduje się w okolicach swoich 3-letnich minimów. Ostatnio kupiło ją łącznie 7 superinwestorów, przez co akcje Intuit stanowią obecnie 0,5 proc. wartości ich portfeli. Największym nabywcą tej spółki był ponownie Chase Coleman z funduszu Tiger Global Management, który zwiększył swoją inwestycję w Intuit ponad 300-krotnie. Aktualnie udział tej spółki w portfelu funduszu wynosi 1,8 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, Intuit, Daily

Tych spółek pozbywali się superinwestorzy

Okazuje się, że główny konkurent Alphabet, czyli Microsoft, był najmocniej sprzedawaną spółką wśród superinwestorów. Co zaskakujące, aż 15 z nich zdecydowało się zmniejszyć swoje udziały, podczas gdy zaledwie 9 zwiększało je. Największym sprzedającym okazał się fundusz hedgingowy Viking Global Investors, który zbył aż 69 proc. akcji tej spółki.

Źródło: Conotoxia MT5, Microsoft, Daily

Drugą wśród najczęściej sprzedawanych spółek okazała się Meta Platforms (Facebook), sprzedawana przez 14 superinwestorów (9 z nich dokonało zakupu). Warto zaznaczyć, że obecnie jest to czwarta najczęściej posiadana spółka wśród superinwestorów, stanowiąca aż 1,9 proc. wartości wszystkich portfeli. Dwa fundusze – Seth Klarman z Baupost Group oraz Glenn Greenberg z Brave Warrior Advisors – zdecydowały się sprzedać wszystkie posiadane akcje Meta Platforms.

Źródło: Conotoxia MT5, Facebook, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 May 2023 13:18

Czy wskaźnik ZEW jest wiarygodny? Analiza skuteczności

15 May 2023 10:42

Tether wypiera wątpliwości o swojej stabilności, ale czy jest to wystarczające dla rynku?

12 May 2023 9:18

Rekordowe upały w Azji południowo-wschodniej. Jakie mogą mieć wpływ na rynki?

10 May 2023 10:11

Polska dołącza do innych krajów, nabywców złota. Czy kruszec może zyskiwać na wartości?

9 May 2023 11:00

Legenda inwestycyjna Carl Icahn pod presją po publikacji raportu Hindenburg Research, czyli jak reputacja przesłoniła rzeczywistość

8 May 2023 15:37

Apple uruchomił konto oszczędnościowe – czym się kierował i jakie mogą być kolejne kroki?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.