Wydaje się, że OPEC traci z roku na rok udział w swoich dwóch największych rynkach, jakimi są Stany Zjednoczone i azjatyckie państwa rozwijające się, m.in. Chiny czy Indie, które zdają się coraz mocniej stawiać na tańszą rosyjską ropę URALS. Sprawia to, że popyt na ropę WTI i Brent znacząco spada. Cenom i popytowi nie pomaga narastające oczekiwane spowolnienie w Państwie Środka, które jest największym odbiorcą tego surowca. Najbliższe posiedzenie OPEC odbędzie się 4 czerwca i niewykluczone, że zobaczymy podjęcie drastycznych decyzji przez państwa arabskie.
Ograniczenia importu z Rosji przynoszą skutek odwrotny względem zamierzonego
Wg europejskiego think-tanku Bruegel, zajmującego się badaniami sytuacji gospodarczej, Unia Europejska nałożyła embargo na import prawie całej surowej ropy naftowej z Rosji drogą morską, a od 5 lutego br. również na rafinowaną ropę naftową. UE i sojusz G7 wraz z Norwegią wprowadziły też górną granicę cen na poziomie 60 USD/b, które usługi transportu i ubezpieczeń muszą przestrzegać przy przewozie rosyjskich produktów. W rezultacie handel rosyjską ropą naftową uległ szybkim zmianom, zmieniając swojego klienta z krajów rozwiniętych, na Azjatyckie kraje rozwijające się, głównie Chiny i Indie, które wg danych OPEC zapewniają łącznie 20 proc. globalnego popytu na ropę. Obecnie, aż 60 proc. eksportu z Rosji idzie do tych dwóch państw. Zmiana ta sprawiła, że całościowa sprzedaż ropy, zamiast maleć, to rośnie o ok. 7 proc. r/r. Zakupy rosyjskiej odmiany ropy URALS przez Chiny i Indie mogą znacząco osłabić popyt na popularne w Europie czy USA odmiany WTI i Brent.
Źródło: https://www.bruegel.org/dataset/russian-crude-oil-tracker
Źródło: TradingEconomics
Dlaczego najbliższe posiedzenie OPEC może być kluczowe?
Okazuje się, że udział OPEC w głównych gospodarkach maleje z roku na rok. Oprócz wcześniej wspomnianych rynków azjatyckich, eksport do głównego sojusznika OPEC, jakim są Stany Zjednoczone, maleje nieprzerwanie od 2008 r. USA wydają się bowiem preferować produkcję na własne potrzeby niż wspieranie swojego sojusznika.
Źródło: China’s General Administration of Customs
Źródło: https://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=pet&s=mttimxx1&f=m
Jeżeli Kartel nie zabezpieczy swoich umów z odbiorcami surowca, to może być zmuszony do podjęcia drastycznych kroków, np. znaczne zwiększenie produkcji, by zacząć być bardziej konkurencyjnym dla krajów azjatyckich, dopasowując się tym do bieżących zapotrzebowań głównych klientów. Taka decyzja mogłaby doprowadzić do ponownego załamania się ceny ropy na rynkach. Z tego też względu najbliższe posiedzenie kartelu, które odbędzie się 4 czerwca, może być kluczowe dla przyszłości tego rynku.
Źródło: Conotoxia MT5, XBRUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.