Gorący tydzień lipca na rynkach finansowych

25.07.2022 12:11|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Zapowiada się bardzo gorący tydzień na rynkach finansowych ze względu na ilość istotnych publikacji, które pojawią się pod koniec lipca. Mowa zarówno o publikacji wyników kwartalnych spółek z Wall Street, decyzji Fed, jak i danych makroekonomicznych.

W Stanach Zjednoczonych, bo to na nich może koncentrować się uwaga w tym tygodniu, Fed ma podjąć decyzję o kolejnym etapie zacieśniania polityki monetarnej. Według szacunków rynkowych 27 lipca może dojść do drugiej podwyżki stóp procentowych o 0,75 pkt proc. Może to oznaczać, że stopa funduszy federalnych wzrosłaby z 1,5-1,75 proc. do 2,25-2.5 proc. Według kontraktów terminowych podwyżka o 75 pkt bazowych jest obecnie wyceniana z 77,5-procentowym prawdopodobieństwem. Tymczasem podwyżka o 100 pkt jest szacowana na 22,5 proc. Jeśli dojdzie do wzrostu kosztu kredytu, to USA doświadczą najwyższych stóp procentowych od 2019 r. Rynek już spekuluje, że w przyszłym roku może dojść do serii obniżek stóp procentowych ze względu na ryzyko recesji i szacuje, że w 2023 r. łącznie stopy procentowe mogą spaść o 0,75 pkt proc. Warto tutaj dodać, że krzywa rentowności w USA wydaje się najmocniej odwrócona od 2000 r., czyli jeszcze bardziej niż przed kryzysem finansowym.

Wskazówki o kondycji amerykańskiej gospodarki mogą dać w tym tygodniu wyniki z Wall Street. Mowa o przedstawieniu swoich bilansów przez m.in. spółki: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Intel, Boeing, 3M, Ford. Oprócz samych publikacji kluczowe mogą być konferencje, na których spółki zwykle podają zapatrywania na kolejne kwartały. I to z nich będzie można wywnioskować, o jakim spowolnieniu gospodarczym mówimy. W tym tygodniu pojawią się również dane dotyczące PKB USA. Oczekuje się, że gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w II kw. br. o 0,4 proc. po spadku o 1,6 proc. w I kw. 2022 r.

W Europie kluczowe gospodarki, jak Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania, opublikują dane makroekonomiczne dotyczące stopy inflacji oraz wzrostu gospodarczego. Oczekuje się, że PKB strefy euro wzrosło o 0,1 proc. w II kw. br. Inflacja w lipcu może wynieść 8,7 proc., bijąc kolejny rekord. Może to oznaczać, że wraz z zacieśnianiem polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny gospodarka strefy euro zacznie wpadać w stagflację. Wydaje się, że sytuacji nie mogą obecnie poprawiać odczyty danych związane z sentymentem konsumentów. Ten w Niemczech może osiągnąć najniższe poziomy w historii, a z kolei sentyment wśród przedsiębiorstw spadł do najniższego poziomu od 2 lat.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 lip 2022 9:59

Ropa naftowa najtańsza od kwietnia

12 lip 2022 9:10

Dolar nie daje za wygraną

11 lip 2022 11:47

Euro coraz bliżej parytetu względem dolara

5 lip 2022 8:27

Kolejna podwyżka stóp w Australii

4 lip 2022 9:46

NFP i protokół FOMC w centrum uwagi

1 lip 2022 15:27

Rekord inflacji w strefie euro

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.