Ropa naftowa najtańsza od kwietnia

13.07.2022 09:59|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena ropy naftowej typu WTI jest notowana dziś rano poniżej poziomu 100 USD za baryłkę, co oznacza najniższy poziom od kwietnia 2022. Wczoraj cena ropy spadła o 8 proc.

Ostatnio obserwowane cofnięcie w cenie czarnego złota może być konsekwencją nasilających się obaw inwestorów o to, że światowa, a zwłaszcza europejska, gospodarka wpadnie w recesję. Do tego dochodzą kolejne restrykcje związane z nowymi ogniskami epidemii COVID-19 w Chinach, a także najsilniejszy od 20 lat dolar amerykański.

Dziś zostaną opublikowane dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może sięgnąć poziomu 8,8 proc. Oznaczałoby to najszybszy wzrost cen od 1981 r. Niemniej inflacja bazowa ma spaść kolejny miesiąc z rzędu z 6 do 5,7 proc. Szczyt inflacji bazowej w USA przypadł na marzec, gdy wnosiła ona 6,5 proc. Wydaje się jednak, że Rezerwa Federalna nie zamierza zmieniać swoich planów co do kolejnej podwyżki stóp procentowych o 75 pkt bazowych, co z kolei zwiększać może obawy o recesję i wywierać presję na ceny ropy naftowej.

Kolejnym potencjalnym ciężarem dla tego rynku mógł być raport instytutu API, który pokazał, że w zeszłym tygodniu zapasy ropy naftowej wzrosły o 4,76 mln baryłek. Zapasy destylatów oraz benzyny wzrosły o 3 i 3,3 mln baryłek.

OPEC szacuje, że popyt na ropę naftową w 2023 r. zwiększy się, ale w mniejszym tempie niż w 2022 r. Może temu sprzyjać oczekiwane ożywienie w gospodarce po spowolnieniu czy recesji w 2022 r. oraz poprawa sytuacji związanej z epidemią koronawirusa w Chinach. Co więcej, w tym tygodniu prezydent USA Joe Biden może nalegać na zwiększenie produkcji ze strony Arabii Saudyjskiej, przy okazji planowanej wizyty w tym kraju, aby obniżyć ceny surowca.

Spadek cen ropy naftowej, ale także i innych surowców, w tym metali przemysłowych, może sprzyjać spadkom oczekiwań inflacyjnych. To z kolei może powodować, że na rynku coraz więcej się mówi o potencjalnej pauzie w działaniach Fed dotyczących zacieśniania polityki monetarnej. Gdyby tak się faktycznie stało, to część rynków finansowych mogłaby złapać oddech, po fatalnym pierwszym półroczu.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 lip 2022 9:10

Dolar nie daje za wygraną

11 lip 2022 11:47

Euro coraz bliżej parytetu względem dolara

5 lip 2022 8:27

Kolejna podwyżka stóp w Australii

4 lip 2022 9:46

NFP i protokół FOMC w centrum uwagi

1 lip 2022 15:27

Rekord inflacji w strefie euro

1 lip 2022 12:10

Słabe dane z Europy. Słabe dane z Polski

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.