Bank Rezerw Australii podniósł stopę pieniężną o 50 punktów bazowych do poziomu 1,35 proc. podczas posiedzenia w lipcu 2022 r. Był to trzeci z rzędu miesiąc podwyżek stóp, które obecnie znajdują się na poziomie najwyższym od maja 2019 r.
Podczas ogłaszania decyzji w sprawie kosztu pieniądza zarząd banku centralnego powtórzył, że ogromne wsparcie monetarne nie jest już potrzebne ze względu na siłę gospodarki i obecną presję inflacyjną. Ponadto rynek pracy pozostał silny, ponieważ zatrudnienie pozostało na najniższym poziomie od blisko 50 lat. Decydenci ostrzegli jednak, że dalsze zacieśnianie będzie kontynuowane w nadchodzących miesiącach, a jego rozmiar i harmonogram będą uzależnione od napływających danych oraz opinii rady na temat perspektyw inflacji i rynku pracy. Komitet potwierdził, że będzie robił to, co konieczne, by zapewnić powrót inflacji do celu, jednocześnie zwracając uwagę na globalną perspektywę, która pozostaje zachwiana przez wojnę w Ukrainie i jej wpływ na ceny energii i surowców.
Mimo podwyżek stóp procentowych w Australii kurs pary walutowej AUD/USD zdaje się pozostawać na najniższych poziomach od maja 2020 r. Mowa o rejonie 0,69-0,68, który został przetestowany w ubiegłym tygodniu. Słabość AUD może mieć związek zarówno ze spadkami cen surowców przemysłowych w obawie o inflację, jak i z tym że amerykańska Rezerwa Federalna może podnosić stopy procentowe szybciej niż RBA.
Dane z Australijskiej gospodarki wydają się wskazywać na dalszy rozwój, ale z oznakami możliwego spowolnienia. Wskaźnik S&P Global Australia Services PMI spadł do 52,6 w czerwcu 2022 r. z 53,2 pkt. w maju, oznaczając piąty z rzędu miesiąc ekspansji australijskiego sektora usług, choć w najwolniejszym tempie w obecnej sekwencji. Ekspansja australijskiego sektora usług spowolniła w czerwcu. Aktywność gospodarcza rosła w najwolniejszym tempie od pięciu miesięcy. Chociaż wzrostowi sprzyjało ponowne otwarcie granic Australii i rozluźnienie ograniczeń COVID-19, istniały dowody na to, że zaostrzone warunki finansowe i rosnące koszty osłabiły wyniki sektora w czerwcu. W szczególności nastroje w biznesie spadły do poziomu najniższego od 26 miesięcy, mimo to firmy nadal zwiększały poziom zatrudnienia, szukając w ten sposób możliwości zwiększenia mocy produkcyjnych w miarę odzyskiwania przez gospodarkę sił po pandemii. Presja inflacyjna pozostała wyraźna, a wzrost cen nakładów pracy i kosztów produkcji należał do najwyższych w historii.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.