Fundamenty dla srebra wyglądają korzystnie. Czy cena będzie za nimi podążać?

03.06.2019 15:50|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kontrakty na srebro od lutego do końca maja br. zostały przecenione o ponad 12 proc. W rezultacie cena spadła z ok. 16 USD za uncję poniżej poziomu 14,50 USD. Dopiero trzy ostatnie dni przyniosły odreagowanie w cenach tego szlachetnego metalu.

Cena srebra może być obserwowana z uwagą, ponieważ wraz ze spadkiem wartości metalu rosły bardzo znacząco pozycje krótkie wśród inwestorów niekomercyjnych – wynika z raportu CFTC. Według tych danych pozycji krótkich na rynku srebra w tej kategorii inwestorów jest najwięcej od września 2018 r. Tylko w sierpniu tego samego roku było jeszcze większe zaangażowanie w kontrakty, które dają możliwość zyskania na spadku ceny srebra.

Co więcej w ostatnim ruchu spadkowym cena metalu obniżyła się do poziomów ostatnio obserwowanych w listopadzie ub.r. Gdyby ten poziom został przekroczony, wtedy srebro byłoby najtańsze od końca 2015 r. Z punktu widzenia technicznego pozycjonowania inwestorów i fundamentów cena srebra może znajdować się w ciekawym miejscu.

Deficyt srebra zwiększył się w ostatnich latach. W ub.r. odnotowano najwyższe od trzech lat zapotrzebowanie na srebro, o 2,5 proc. wyższe niż w 2017 r. W tym samym czasie podaż spadła o 2,7 proc. W konsekwencji na rynku srebra wystąpił fizyczny deficyt w sześciu z ostatnich dziesięciu lat, ale ceny srebra nie zareagowały na tę sytuację. Po stronie popytu fizycznego obserwowaliśmy wzrost produkcji biżuterii oraz 20-procentowy wzrost popytu na srebrne monety. Wszystko to przyczyniło się do ogólnego wzrostu popytu na srebro w zeszłym roku o 4 proc.

Tymczasem przemysł odnotował stagnację wzrostu popytu. Zastosowania przemysłowe i popyt na elektronikę pozostały stosunkowo stabilne, podczas gdy stały wzrost z sektora fotowoltaicznego zniwelował spadek srebra w fotografii – wynika z raportu firmy Sprott. Po stronie podaży srebra w raporcie wskazano trzy główne przyczyny jego spadku: najsłabszą produkcję kopalni od 2015 r., spadek podaży złomu oraz największy spadek sprzedaży srebra przez rządy państw od 2014 r.

Srebro, podobnie jak i złoto, wciąż jednak wydawać się może atrakcyjną alternatywą w czasie większego zamieszania na rynkach i wzrostu niepewności. Z takim otoczeniem możemy mieć teraz do czynienia.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 cze 2019 11:00

Frank ponownie coraz mocniejszy, a strach na rynkach coraz większy

3 cze 2019 9:20

Niespokojny początek tygodnia

31 maj 2019 15:24

Kluczowe wydarzenia przyszłego tygodnia

31 maj 2019 13:00

Presja inflacyjna w USA zmniejszyła się. Wzrosły szanse na potencjalne cięcie stóp procentowych

31 maj 2019 9:32

Trump otworzył nowy front wojny handlowej. Dane z Chin rozczarowały

30 maj 2019 15:51

Mniejsze zyski spółek w Stanach Zjednoczonych

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.