Przyszły tydzień będzie obfitować w ciekawe wydarzenia makroekonomiczne. Zostanie przestawiony m.in. raport z amerykańskiego rynku pracy (popularne non-farm payrolls), zostaną opublikowane indeksy PMI oraz będzie mieć miejsce posiedzenie i decyzja Europejskiego Banku Centralnego wraz z konferencją prasową.
Tydzień upływał pod znakiem eskalacji wojny handlowej, załamania cen ropy naftowej, spadków na rynku akcji czy hossy na rynku obligacji. Wydaje się, że przyszły tydzień również może przynieść kontynuację tematu wojny handlowej, którą pod koniec tego tygodnia prezydent USA rozpoczął także z Meksykiem. Inwestorzy mogą spoglądać na relacje Stanów Zjednoczonych z Chinami. USA wciąż mają przestrzeń do nałożenia kolejnych ceł, a z kolei Chiny mogą na to odpowiedzieć, jak było w upływającym tygodniu.
Tymczasem w raporcie z amerykańskiego rynku pracy oprócz spojrzenia na zmianę zatrudnienia i stopę bezrobocia warto będzie również zwrócić uwagę na wzrost płac. Zatrudnienie w USA może wynieść nieco mniej, niż wskazywał odczyt z poprzedniego miesiąca, ale wciąż rynek pracy powinien pozostawać silny. Jak podaje National Federation for Independent Businesses, prawie 40 proc. firm nie jest w stanie obsadzić wolnych stanowisk ze względu na brak pracowników. To w konsekwencji może przełożyć się na wyższe płace ze względu na rynek pracownika, choć pracodawcy próbują zatrzymać pracowników świadczeniami pozapłacowymi – wynika z badań ankietowych.
W przyszłym tygodniu poznamy inflację ze strefy euro. Rynkowe oczekiwania inflacyjne spadają, co nie wskazuje na to, aby ceny w Europie miały w znaczący sposób wzrosnąć. Brak inflacji zbliżającej się do celu wraz z gorszymi danymi makroekonomicznymi może prowadzić do wywarcia presji na Europejski Bank Centralny. Prawdopodobnie podczas przyszłotygodniowego posiedzenia zostaną przedstawione szczegóły na temat nowej rundy tanich pożyczek dla banków TLTRO. Uwaga zostanie także zwrócona na najnowsze projekcje makroekonomiczne. Inwestorzy będą szukać w nich wskazówek, czy Europejski Bank Centralny będzie skłonny obciąć stopy procentowe. Ostatnio EBC może być zadowolony tylko z danych dotyczących wzrostu dynamiki kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
Warto także zwrócić uwagę na indeksy PMI, które z reguły nie wpływały istotnie na rynki, ale po ostatnim silnym zwrocie na parze EUR/USD w dniu 23 maja, właśnie po wstępnym odczycie PMI dla USA, należałoby się im przyjrzeć uważniej, i to już w poniedziałek.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.