Bank Kanady pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Większa zmienność CAD

29.05.2019 16:44|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar kanadyjski stracił po południu na wartości i w relacji do dolara amerykańskiego był najtańszy od początku stycznia br. Kurs pary USD/CAD zareagował początkowo gwałtownym wzrostem po decyzji Banku Kanady, a dodatkową presję na kanadyjską walutę mogła wywrzeć taniejąca ropa, której Kanada jest eksporterem.

Bank Kanady zdecydował się pozostawić główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 1,75 proc., co było decyzją zgodną z oczekiwania rynku. Jest to wciąż najwyższy poziom od końca 2008 r., który został osiągnięty w cyklu podwyżek stóp procentowych, jakie Bank Kanady rozpoczął od poziomu 0,5 proc. w 2017 r.

W komunikacie do decyzji możemy przeczytać, że obecnie prowadzona przez bank centralny polityka monetarna jest odpowiednia dla aktualnych warunków. Bank Kanady widzi poprawę w gospodarce po spowolnieniu, jakie nadeszło w drugim kwartale, ale wzrosło ryzyko dotyczące handlu. Bank dodał, że najnowsze dane są zgodne z prognozami i potwierdzają pogląd, że spowolnienie na przełomie lat 2018/2019 było tymczasowe. Dane wspierają wzrost zarówno wydatków konsumpcyjnych, jak i eksportu w drugim kwartale. Bank widzi ożywienie w sektorze naftowym, ponieważ ceny ropy naftowej utrzymują się powyżej ostatnich minimów, a produkcja wzrosła.

W odniesieniu do wojny handlowej Bank Kanady zaznaczył, że ryzyka z nią związane wzrosły, a ograniczenia handlowe wprowadzone przez Chiny mają bezpośredni wpływ na eksport z Kanady. Ostatnia eskalacja konfliktów handlowych zwiększa niepewność co do perspektyw gospodarczych. W komunikacie dodano, że dalsze decyzje pozostaną zależne od danych, a szczególna uwaga będzie wiązana ze zmianami w wydatkach gospodarstw domowych, rynkiem ropy i globalnym handlem.

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 maj 2019 15:29

Ropa ponownie mocno tanieje

29 maj 2019 9:28

Popyt na bezpieczne aktywa nie maleje

28 maj 2019 16:18

Rentowności długu coraz niższe. Oczekiwania inflacyjne także w dół

28 maj 2019 11:54

Nastroje w biznesie w strefie euro wciąż się pogarszają. Akcja kredytowa rośnie

28 maj 2019 9:14

Rynek wraca do normalnego handlu. Euro pod presją Włoch

27 maj 2019 12:50

Proces dystrybucji dolara amerykańskiego postępuje

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.