Ropa ponownie mocno tanieje

29.05.2019 15:29|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Notowania ropy naftowej wydają się barometrem rynkowych nastrojów, jeśli chodzi o obawy związane ze światowym wzrostem gospodarczym. Obawy z kolei mogą rosnąć wraz z eskalacją konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Dziś po południu kontrakt na amerykańską ropę WTI zniżkuje o prawie 3 proc., co oznacza spadek do poziomu obserwowanego ostatni raz w marcu tego roku. Ropa WTI spadała poniżej 58 USD, ponieważ obawy o globalną gospodarkę przyćmiewają prognozę spadku zapasów ropy w USA. Eskalacja konfliktu handlowego, o którym piszą chińskie media, ma w tym momencie polegać na możliwości ograniczenia eksportu metali ziem rzadkich do USA. Oczywiście na tym ruchu straciłyby także Chiny, ale bardziej dotkliwie odczułyby to Stany Zjednoczone.

W rezultacie inwestorzy zwracają się w stronę bezpiecznych aktywów, jak chociażby obligacje rządowe, a pozbywają się aktywów ryzykownych, jak np. akcje. Z kolei ropa może tracić, bo spowolnienie w światowej gospodarce może oznaczać również spadek popytu na surowiec. Z kolei spadek popytu może odbić się na spadku cen, co właśnie obserwujemy.

Notowania ropy WTI

Notowania ropy WTI. Źródło: platforma Conotoxia.

Na wykresie ceny ropy WTI obserwujemy kanał trendowy, wewnątrz którego notowania poruszają się od momentu rozpoczęcia korekty. Dolne ograniczenie w kanale wraz z wyznaczonym zniesieniem Fibonacciego może stanowić podporę dla tego rynku, która właśnie jest testowana. Kolejne wsparcie wypadać może dopiero w okolicach zniesienia 50 proc., a z kolei opór może znajdować się przy linii poprowadzonej po szczytach.

Tymczasem czynniki popytowe dla rynku ropy to możliwy wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie czy dalsze działania OPEC i krajów OPEC+ dotyczące redukcji wydobycia surowca. Obecne cięcia wygasają w czerwcu i są szanse na to, że polityka produkcji do końca roku zostanie wyznaczona na spotkaniu na początku lipca.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 May 2019 9:28

Popyt na bezpieczne aktywa nie maleje

28 May 2019 16:18

Rentowności długu coraz niższe. Oczekiwania inflacyjne także w dół

28 May 2019 11:54

Nastroje w biznesie w strefie euro wciąż się pogarszają. Akcja kredytowa rośnie

28 May 2019 9:14

Rynek wraca do normalnego handlu. Euro pod presją Włoch

27 May 2019 12:50

Proces dystrybucji dolara amerykańskiego postępuje

27 May 2019 9:27

Poprawa sentymentu na początku tygodnia

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.