Frank ponownie coraz mocniejszy, a strach na rynkach coraz większy

03.06.2019 11:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Frank szwajcarski obok japońskiego jena jest uznawany za tzw. bezpieczną przystań na rynku walutowym. Wynika to również faktu, że Japończycy czy Szwajcarzy i ich instytucje ulokowały więcej pieniędzy za granicą, niż zagraniczne instytucje ulokowały w Japonii czy Szwajcarii.

W momencie powrotu pieniędzy do kraju ich pochodzenia przez globalny wzrost awersji do ryzyka może to generować dodatnie przepływy pieniężne w stronę japońskiego jena i szwajcarskiego franka. Takim barometrem dla CHF stał się kurs euro wyrażony we frankach. To właśnie w notowania EUR/CHF ponownie zwracają uwagę, ponieważ frank do euro jest najmocniejszy od połowy 2017 r. Tak istotna aprecjacja może nie być na rękę SNB – bankowi centralnemu Szwajcarii. Pamiętamy, że jednym z bardziej radykalnych kroków, ograniczających umocnienie CHF względem EUR, było wprowadzenie we wrześniu 2011 r. minimalnego kursu wymiany na poziomie 1,20. Bank centralny argumentował to faktem, że zbyt duże umocnienie waluty może zagrażać gospodarce i będzie przeszkadzać we wzroście inflacji.

Dzisiejsze umocnienie franka zdaje się uzasadniać silny wzrost awersji do ryzyka, co objawiać się może przeceną na rynku akcji oraz bardzo silnym wzrostem cen obligacji. W rezultacie kurs EUR/CHF, pokonując minimum z marca tego roku, mógł zwrócić na siebie uwagę władz monetarnych.

Kurs EUR/CHF

Kurs EUR/CHF, D1. Źródło: platforma Conotoxia

W konsekwencji frank również podrożał do złotego do najwyższego poziomu od końca marca, zbliżając się do poziomu 3,86. Jeśli kurs przekroczyłby 3,86, to frank stałby się najdroższy do naszej rodzimej waluty od lipca 2017 r. Przy braku interwencji ze strony Banku Szwajcarii oraz braku złagodzenia napięcia w wojnie handlowej wydaje się, że może być ciężko liczyć na osłabienie franka.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 cze 2019 9:20

Niespokojny początek tygodnia

31 maj 2019 15:24

Kluczowe wydarzenia przyszłego tygodnia

31 maj 2019 13:00

Presja inflacyjna w USA zmniejszyła się. Wzrosły szanse na potencjalne cięcie stóp procentowych

31 maj 2019 9:32

Trump otworzył nowy front wojny handlowej. Dane z Chin rozczarowały

30 maj 2019 15:51

Mniejsze zyski spółek w Stanach Zjednoczonych

30 maj 2019 13:21

Cięcie stóp procentowych w Australii zbliża się wielkimi krokami

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.