Niespokojny początek tygodnia

03.06.2019 09:20|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Tydzień wydaje się rozpoczynać od dalszych spadków na rynku akcji, gdzie przecena kontraktów terminowych na główne amerykańskie indeksy wynosi około 0,5 proc. Jest to tym samym kontynuacja spadków, które widzieliśmy w ubiegłym tygodniu. Eskalacja konfliktu handlowego i brak szans na jego zakończenie wpływa na wiele rynków.

Ryzyko recesji wzrosło w ostatnim czasie ze względu na zwiększenie napięcia między USA i Chinami, a także po zapowiedzi nałożenia ceł na Meksyk w ubiegłym tygodniu. Co więcej, Chiny oskarżyły Stany Zjednoczone o to, że te są w pełni odpowiedzialne za zerwanie rozmów dotyczących handlu. Według Morgan Stanley recesja może się pojawić w terminie dziewięciu miesięcy, jeśli prezydent Donald Trump nałoży kolejne 25-procentowe cła na pozostałe chińskie produkty o wartości 300 mld USD, a Chiny w odwecie również zaostrzą politykę handlową. Z kolei wskaźnik recesji wyliczany przez oddział Rezerwy Federalnej z Cleveland wzrósł w okolice 40 proc.

W rezultacie możemy obserwować przecenę akcji oraz potencjalny silny spadek cen ropy naftowej, gdzie obawy o spadek popytu wydają się być głównym czynnikiem zapaści cen. Na rynku walutowym z kolei głównymi walutami, które wciąż mogą reagować na eskalację konfliktu, są japoński jen oraz szwajcarski frank. Choć umocnienie tej ostatniej może być bacznie obserwowane przez SNB – bank centralny Szwajcarii, który przy ponownym nadmiernym umocnieniu CHF mógłby interweniować chociażby słownie.

Z kolei pozytywnym wydarzeniem na początku tygodnia jest odczyt PMI dla chińskiego przemysłu. PMI niespodziewanie osiągnął w maju poziom 50,2 pkt i nie zmienił się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Był to również odczyt powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 50. Produkcja była zasadniczo stabilna, pomimo szybszego wzrostu liczby nowych zamówień i ponownego wzrostu sprzedaży zagranicznej. Niemniej jednak dane te mogą jedynie delikatnie hamować wzrost awersji do ryzyka.

Dziś przed nami w kalendarzu makroekonomicznym cała seria odczytów PMI, a w nocy decyzja Banku Australii w sprawie stóp procentowych, gdzie konsensus rynkowy może wskazywać na potencjalne cięcie do kolejnego rekordowo niskiego poziomu.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 May 2019 15:24

Kluczowe wydarzenia przyszłego tygodnia

31 May 2019 13:00

Presja inflacyjna w USA zmniejszyła się. Wzrosły szanse na potencjalne cięcie stóp procentowych

31 May 2019 9:32

Trump otworzył nowy front wojny handlowej. Dane z Chin rozczarowały

30 May 2019 15:51

Mniejsze zyski spółek w Stanach Zjednoczonych

30 May 2019 13:21

Cięcie stóp procentowych w Australii zbliża się wielkimi krokami

30 May 2019 9:22

Spadki na giełdach i odbicie w cenach ropy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.