Dolar z trzecim miesiącem wzrostów. Złoto z piątym miesiącem spadków

31.08.2022 11:07|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Koniec miesiąca to często czas podsumowań. Dodatkowo koniec sierpnia to również koniec wakacji — jakże gorących, nie tylko w pogodzie, ale także w gospodarce i na rynkach finansowych. Przejdźmy zatem do krótkiego podsumowania wydarzeń i ewentualnych perspektyw na jesień i zimę.

Z punktu widzenia rynków finansowych głównym tematem zdaje się być to, dokąd będą zmierzać stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w terminie do końca roku oraz gdzie znajdą się w roku przyszłym. Na tę chwilę rynek zdaje się wyceniać możliwość podwyżki stóp 21 września o 75 pb. na prawie 70 proc. Tym samym przedział dla stopy Fed mógłby wzrosnąć do 3,00-3,25 proc. To według inwestorów może nie być jeszcze koniec cyklu podwyżek. Ten może zakończyć się dopiero przy poziomie 3,75-4,00 proc. Przedział ten może zostać osiągnięty na początku 2023 r.

Wzrost oczekiwań na podwyżki stóp w USA mógł wpłynąć w ostatnim czasie na dolara amerykańskiego oraz na ceny złota. Indeks USD zdaje się w sierpniu zakończyć trzeci miesiąc wzrostów z rzędu. Tylko od początku miesiąca EUR do USD wydaje się tracić ponad 2 proc., a funt brytyjski ponad 4 proc. Natomiast spoglądając na zmianę kursów od sierpnia 2022 r., EUR i GBP mogą tracić około 15 proc., będąc najsłabszymi walutami z grona głównych walut świata, poza japońskim jenem, który w rok zdaje się odnotowywać stratę rzędu 20 proc. Walutami, które najmniej mogły tracić do USD w skali miesiąca i roku wydają się być AUD oraz CAD.

Wygląda na to, że mocny dolar oraz relatywnie wysokie oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez Fed mogą odciskać swoje piętno na rynku złota. Cena kruszcu wydaje się spadać już piąty miesiąc z rzędu. Tylko w sierpniu złoto mogło potanieć o 2,75 proc., zaś w relacji do lata roku ubiegłego spadek ceny może wynosić ponad 4,5 proc. To i tak zdaje się być niewielkie obsunięcie w relacji do cen srebra, które w ujęciu rocznym mogą znajdować się o 23 proc. niżej.

Otwartym pytaniem pozostaje to, jak USD oraz rynki w nim wycenianie mogą zachowywać się jesienią. Z jednej strony cykl podwyżek przez Fed może być już dość dobrze wyceniony przez rynek. Dodatkowo podwyżki stóp w strefie euro, Wielkiej Brytanii czy Australii mogą być bardziej agresywne niż w USA, co z punktu widzenia stopy procentowej mogłoby wspierać EUR, GBP i AUD. Niemniej zwłaszcza w przypadku tych dwóch pierwszych walut pozostaje druga strona — kryzysu energetycznego. W tej sytuacji same stopy procentowe mogą nie pomagać, jeśli trzeba będzie racjonować gaz czy energię elektryczną. Niemniej na tę chwilę, kiedy rynek może dyskontować najgorszy scenariusz dla Europy, w USA potrzebny byłby nowy katalizator, który mógłby również tej jesieni wspierać USD.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 sie 2022 14:53

Lek firmy Bayer skuteczny — medyczny gigant z nowymi rekomendacjami od banków inwestycyjnych

29 sie 2022 13:04

Krypto w ogniu — ETH i BTC zbliżają się do poziomów cen ostatnio widzianych w czerwcu

29 sie 2022 9:13

Dolar ponownie najdroższy od 20 lat. Giełdy zapikowały

26 sie 2022 16:24

Kryzys energetyczny w Europie pogarsza się z każdym dniem — kolejne rekordowe zyski dla sektora energetycznego?

26 sie 2022 13:01

Samsung planuje otworzyć giełdę kryptowalut — czy uda mu się zdominować kolejny sektor? Rynek traci po kilku dniach stabilizacji

25 sie 2022 16:00

Podsumowanie wyników banków — czy rosnące stopy procentowe rzeczywiście sprzyjają instytucjom finansowym?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.