Dolar traci na wartości mimo wyższej inflacji

13.08.2020 10:45|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Indeksy giełdowe w Europie nieznacznie dziś spadają ze względu na obawy o wojnę celną między Stanami Zjednoczonymi i Europą. Waszyngton podtrzymał 15-procentowe cło na samoloty Airbusa oraz 25-procentowe na niektóre towary spożywcze. Niepewność wywołuje ciągłe oczekiwanie na pakiet pomocowy w Stanach Zjednoczonych.

Niemiecki indeks DAX spada o poranku o 0,32 proc., brytyjski FTSE 100 o 0,84 proc. W Stanach Zjednoczonych również obserwujemy spadki na trzech głównych indeksach. Inaczej przebiegała sesja w Azji, gdzie japoński indeks Nikkei 225 wzrósł do najwyższego poziomu od sześciu miesięcy. We wzrostach dominowały akcje firm zajmujących się elektroniką, a optymizmu dodały również dane wskazujące, że ceny producentów spadły mniej niż oczekiwano, co może pokazywać odbudowanie się krajowego i globalnego popytu.

Na rynku walutowym dolar wydaje się tracić na wartości ze względu na dwa główne czynniki. Pierwszy z nich to brak postępów w negocjacjach nowego pakietu pomocy związanej z epidemią koronawirusa. Prezydent Donald Trump oskarżył Demokratów o niechęć do negocjacji, a sami politycy między sobą obwiniają się o brak kompromisu w kluczowych sprawach: zasiłkach dla bezrobotnych czy pomocy państwa dla poszczególnych stanów.

Drugą z przyczyn uderzającą w dolara może być szybszy od oczekiwań wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych. Wczorajsze dane pokazały, że inflacja bazowa wzrosła o 1,6 proc., a oczekiwania inflacyjne już wróciły do poziomów sprzed epidemii. Realne oprocentowanie aktywów dolarów w rezultacie spadło, co może niekorzystnie wpływać na postrzeganie USD. Mowa m.in. o realnym oprocentowaniu amerykańskich obligacji skarbowych, które przekracza -1 proc.

Przy braku podwyżek stóp procentowych i wzroście inflacji dojdziemy do ciekawego momentu, w którym wzrost poziomu cen, zamiast generować potencjalne umocnienie waluty, może powodować jej osłabienie. Obecnie nie zanosi się na to, aby któryś z banków centralnych miał podnosić stopy procentowe, nawet w odpowiedzi na wzrost inflacji. Stąd też może rozpocząć się walka o to, kto będzie miał najmniej ujemne realne stopy procentowe i w tę stronę kapitał zacznie płynąć.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 sie 2020 10:48

Złoto – największy dzienny spadek od 7 lat

11 sie 2020 11:46

NZD/USD z dużą oczekiwaną zmiennością. Commerzbank zmienia prognozy dla EUR/PLN

10 sie 2020 11:35

Przegląd najciekawszych informacji rynkowych

7 sie 2020 16:04

Dolar mocniejszy po NFP. Morgan Stanley zamyka pozycję krótką

7 sie 2020 11:14

Chińskie firmy znikną z amerykańskiej giełdy? Rekordy napływów na rynku złota

6 sie 2020 12:33

Srebro z największym miesięcznym wzrostem od 1979 r. BoE nie zmienia stóp procentowych

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.