Dobre dane makroekonomiczne z Europy zdają się równoważyć negatywny wydźwięk tego, co dzieje się w USA, a zwłaszcza między Waszyngtonem i Pekinem. Mowa o wprowadzonym przez prezydenta Donalda Trumpa zakazie transakcji z chińską grupą technologiczną Tencent oraz ByteDance, właścicielami aplikacji WeChat oraz TikTok.
Wspomniane dane gospodarcze z Europy przebiły oczekiwania rynku. Niemiecki eksport wzrósł o 14,9 proc. w relacji miesiąc do miesiąca, co stanowi największe odbicie od 1990 r. Rynek oczekiwał wzrostu o 13,3 proc. Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w czerwcu o 8,9 proc. w relacji do maja. Rynek spodziewał się wzrostu o 8,1 proc. Największe odbicie odnotowano w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie wzrost wyniósł 54,7 proc.
W konsekwencji dość sprzecznych informacji wraz z wyczekiwaniem na kolejny pakiet stymulacyjny dla amerykańskiej gospodarki indeksy giełdowe nie wydają się charakteryzować dziś przed południem dużymi zmianami. Nastroje są stonowane po wcześniejszym rekordzie indeksu Nasdaq 100 oraz po domknięciu luki bessy z lutego indeksu S&P500. Niemiecki DAX ma z kolei problem z pokonaniem 13000 pkt. Warto wspomnieć o tym, że urzędnicy w Waszyngtonie wzywają Donalda Trumpa, aby ten zdecydował o usunięciu z amerykańskiej giełdy chińskich firm, które nie będą spełniać amerykańskich wymogów audytowych do stycznia 2022 r.
Na najgorętszych w te wakacje rynkach złota i srebra pojawiły się nowe dane od World Gold Council. Wynika z nich, że w lipcu globalne fundusze ETF odnotowały ósmy miesiąc napływu kapitału z rzędu. Wielkość napływu kapitału wyniosła prawie 10 mld USD, co odpowiada 166 tonom złota. W konsekwencji zanotowano rekord złota utrzymywanego fizycznie przed fundusze ETF. Informacje te mogą potwierdzać, że za ogromną hossą złota stoją również w dużej mierze nie tyle instytucje, ile inwestorzy indywidualni, którym może być ciężko utrzymać takie tempo wzrostów, jak obserwowane w ostatnich tygodniach.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.