Kluczowym wydarzenia tygodnia wydaje się publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, która przypada na pierwszy piątek miesiąca. Rynek pracy wydaje się o tyle istotny, że obok inflacji stanowi podstawę decyzji Fed w sprawie polityki monetarnej.
Łącznie od momentu wybuchu epidemii do wiosny w Stanach Zjednoczonych liczba miejsc pracy zmniejszyła się o 22 miliony. Wprowadzone restrykcje gospodarcze, masowe zwolnienia i zamknięcie firm postępowały w bezprecedensowym tempie. Dopiero od maja w USA zaczęto zmniejszać obostrzenia, co pozwoliło przywrócić ok. 8 mln etatów, a to oznacza, że deficyt jest wciąż bardzo duży. Wraz z rozwojem kolejnej fali epidemii może pojawić się kolejna fala wzrostu liczby osób bezrobotnych.
Warto jednak pamiętać, że obecne dane o liczbie etatów były zbierane do 12 lipca. Wydaje się, że dopiero w drugiej połowie tego miesiąca nastąpiło istotne pogorszenie na rynku pracy, czego piątkowe statystyki mogą jeszcze nie pokazać. Niepokoi również ponowny wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w dwóch minionych tygodniach lipca. Dane ze Stanów Zjednoczonych poznamy w piątek o godz. 14:30.
Z kolei publikacje makroekonomiczne z Europy nie będą raczej grały pierwszych skrzypiec w pierwszym tygodniu sierpnia. Te, na które warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim sprzedaż detaliczna za czerwiec. Może ona pokazać, jak wyglądało ożywienie wśród konsumentów oraz w ich wydatkach. Czy wróciły one do normy, czy też może konsumenci są bardziej zachowawczy i oszczędni?
Na rynkach może dominować temat rozszerzania się epidemii i ewentualnych dalszych obostrzeń wraz z możliwością wprowadzenia kolejnego pakietu pomocowego przez rząd USA. Gorąca może być także dyskusja na temat potencjalnego przełożenia wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, o czym mówił Donald Trump już w tym tygodniu.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.