Inwestorzy porzucili dolara. Nowy rekord ceny złota

03.08.2020 11:50|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Epidemia nie ustępuje w sezonie letnim. Łączna liczba przypadków zachorowań na COVID-19 przekroczyła 18 mln, a średnio przybywa 250 tys. nowych przypadków dziennie. W Australii w stanie Wiktoria ogłoszono stan klęski żywiołowej i wprowadzono obostrzenia. Podobnie postąpiły władze Manili na Filipinach, z kolei Boris Johnson ma rozważać odizolowanie Londynu.

To wszystko może mieć swoje konsekwencje i dla gospodarki i dla rynków finansowych. Inwestorzy już teraz akceptują realne ujemne oprocentowanie 10-letnich obligacji Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że akceptują taki koszt przetrzymywania swoich pieniędzy w bezpiecznych papierach skarbowych. Również z tego samego powodu może dalej drożeć złoto, które osiągnęło dziś o poranku ponownie najwyższą cenę w swojej historii, zbliżając się do 2000 USD za uncję.

Inwestorzy zdają się również porzucać dolara amerykańskiego lub nie wierzą w jego umocnienie w najbliższym czasie. Jak wynika z danych komisji CFTC, łączna ekspozycja na spadek wartości dolara amerykańskiego na kontraktach terminowych jest największa od kwietnia 2018 r. Tym samym aktywa wycenione w USD także zdają się drożeć. Wyjątkiem jest na razie ropa naftowa, której cena spadła do ok. 40 dolarów za baryłkę. Przypomnijmy, że OPEC i sojusznicy zdecydowali na ostatnim spotkaniu, że od sierpnia zaczną dostarczać więcej ropy na rynek. Ropa płynie zatem szerszym strumieniem, ale część krajów wprowadza restrykcje, zmniejszając na nią popyt, co może negatywnie wpływać na cenę.

Rynek walutowy wydaje się oczekiwać zwiększonej zmienności kursu AUD/USD, a powodem może być jutrzejsza decyzja Banku Rezerw Australii w sprawie stóp procentowych. Zmienność implikowana na rynku opcji walutowych dla dolara australijskiego wzrosła na całej krzywej. Dla opcji jednodniowych wzrosła ona z 7,93 do 15,42, a inwestorzy nadal zabezpieczają się przed ewentualnym spadkiem kursu AUD/USD. Rynek również w pewnym stopniu zdaje się obawiać spadku głównej stopy procentowej do 0,1 proc.

Zagrożeniem dla sentymentu rynkowego może być także wypowiedź amerykańskiego Sekretarza Stanu Michaela Pompeo, który wskazał, że Stany Zjednoczone mogą blokować jeszcze inne chińskie aplikacje i oprogramowanie poza TikTokiem. Zdaje się, że wkraczamy na kolejny niezbadany grunt w relacjach USA i Chin.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 Jul 2020 16:02

Kluczowe wydarzenia tygodnia 3-9.08.2020

31 Jul 2020 12:13

Druga fala COVID-19, druga fala wyprzedaży na giełdach?

30 Jul 2020 10:03

Fed nie rozczarował. Dolar dostępny dla każdego przez kolejne pół roku

29 Jul 2020 9:56

Wszystkie rynki czekają na Fed

28 Jul 2020 12:41

Restrykcje wracają. Amerykanie za zasiłek kupują bitcoina?

27 Jul 2020 12:10

Cena złota bije rekord wszech czasów. Bitcoin powyżej 10 tys. USD

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.