Jak pokazały piątkowe dane Bureau of Labor Statistics, w Stanach Zjednoczonych w lipcu utworzono 1,76 mln miejsc pracy, gdzie w czerwcu wartość ta wyniosła 4,8 mln. Ponowna fala infekcji COVID-19 w USA wydaje się przekładać na rynek pracy w USA i spowalnia odrodzenie gospodarki.
Publikacja była jednak lepsza niż oczekiwania rynku wynoszące 1,6 mln. Najwięcej miejsc pracy odtworzono w sektorze rekreacji i hotelarstwa, blisko 30 proc. całości. Mimo – zdawałoby się – pozytywnych danych zatrudnienie w USA jest niższe od stanu sprzed pandemii o ok.13 mln miejsce pracy. Tymczasem stopa bezrobocia spadła do 10,2 proc. z 11,1 proc. w czerwcu. Łączna liczba osób bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wyniosła 16,3 mln. Obraz tych danych pokazywać może, jak jesteśmy daleko od normalności, którą zdają się dyskontować rynki finansowe w postaci optymizmu na amerykańskim parkiecie. Według tych danych i wzrostu zachorowań w USA rzeczywistość jeszcze długo może odbiegać od normy.
Dolar amerykański zdaje się umacniać po wspomnianych wyżej publikacjach. Mimo ich ogólnego negatywnego wydźwięku są one lepsze od oczekiwań rynku. Kurs pary EUR/USD zdaje się cofać pod poziom 1,1800, korygując nieznacznie serię siedmiu wzrostowych tygodni. W szerszej i dłuższej perspektywie tak kiepska sytuacja na amerykańskim rynku pracy może zmusić Fed to podjęcia dalszych działań luzujących politykę monetarną, zatem umocnienie USD może nie być trwałe.
W kontekście USD dziś głos zabrał amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley. Zdaniem MS dolar amerykański jest obecnie najbardziej wyprzedany od 40 lat. Stąd bank zmienia swoje nastawienie z niedźwiedziego do neutralnego. W rezultacie traderzy banku zamknęli pozycję krótką na indeksie dolara oraz długie pozycje na euro i dolarze australijskim – podała agencja Reuters.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.