Dolar stracił grunt pod nogami

04.06.2019 09:37|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Amerykańska waluta została wczoraj bardzo mocno przeceniona, zważywszy na ostatnie standardy nieco mniejszej zmienności na rynku walutowym. Spadek dolara wzmogły dane makroekonomiczne oraz wypowiedzi Jamesa Bullarda, szefa FED z oddziału w St. Louis.

Wczorajsze dane dotyczące sektora produkcyjnego w USA bardzo mocno rozczarowały, co mogło przełożyć się już na wstępne osłabienie USD. W poprzednich komentarzach wspominaliśmy o tym, że rynek dość mocno może reagować na pogorszenie koniunktury w USA. Wcześniej temat możliwego spowolnienia jakby nie dotyczył Stanów Zjednoczonych. Wskaźnik ISM dla przemysłu w USA spadł w maju do 52,1 pkt z 52,8 w poprzednim miesiącu. Ostatni odczyt wskazał na najsłabsze tempo ekspansji w sektorze przemysłowym od października 2016 r., ponieważ wzrost produkcji spadł do najsłabszego poziomu od sierpnia 2016 r.

Z kolei indeks PMI dla przemysłu USA został skorygowany w dół do 50,5 pkt, co jest wartością znacznie poniżej ostatecznego wyniku z poprzedniego miesiąca (52,6 pkt). Ostatni odczyt wskazywał na najsłabsze tempo ekspansji w sektorze przemysłowym od września 2009 r., ponieważ wzrost produkcji uległ złagodzeniu, a nowe zamówienia spadły po raz pierwszy od sierpnia 2009 r.

Tymczasem prezes Fed z St. Louis James Bullard powiedział, że amerykański bank centralny może być zmuszony do obniżenia stóp w obliczu obaw o handel. Dodatkowym argumentem za cięciem stóp procentowych ma być inflacja znajdująca się poniżej celu FED – dodał Bullard.

Wydaje się, że powyższe czynniki, nakładając się na siebie, doprowadziły do istotnego zwrotu na amerykańskim dolarze i być może zapoczątkowały trwalszą tendencję. Już od około pół roku obserwujemy potencjalną fazę dystrybucji na kontraktach terminowych na amerykańskiego dolara, a z kolei na parze EUR/USD pojawiło się znaczące wyprzedanie rynku. Dziś o poranku notowania EUR/USD wzrosły do najwyższego poziomu od połowy kwietnia.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 cze 2019 15:50

Fundamenty dla srebra wyglądają korzystnie. Czy cena będzie za nimi podążać?

3 cze 2019 11:00

Frank ponownie coraz mocniejszy, a strach na rynkach coraz większy

3 cze 2019 9:20

Niespokojny początek tygodnia

31 maj 2019 15:24

Kluczowe wydarzenia przyszłego tygodnia

31 maj 2019 13:00

Presja inflacyjna w USA zmniejszyła się. Wzrosły szanse na potencjalne cięcie stóp procentowych

31 maj 2019 9:32

Trump otworzył nowy front wojny handlowej. Dane z Chin rozczarowały

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.