Funt brytyjski tonie

07.12.2020 11:20|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Notowania brytyjskiej waluty dziś przed południem załamały się ze względu na zbliżający się termin porozumienia w sprawie brexitu i braku postępów w negocjacjach. Wcześniej inwestorzy raczej dość optymistycznie patrzyli w przyszłość relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Teraz ten pogląd szybko zdają się rewidować.

Kurs pary walutowej GBP/USD spadł w poniedziałek rano o ponad 1,5 proc., poniżej poziomu 1,3250. W rezultacie dość gwałtownie została przerwana dobra passa funta brytyjskiego, która trwała od września 2020 r. Wtedy też kurs GBP/USD wzrósł z poziomu 1,2683 do 1,3540. W ubiegły piątek, 4 grudnia funt był najdroższy w relacji do dolara amerykańskiego od maja 2018 r. Z kolei z rynku opcji walutowych zdawały się płynąć sygnały, że zawarcie porozumienia w sprawie brexitu jest już w cenach. Jednak ostatnie komentarze polityków mogę temu przeczyć.

Główny negocjator Unii Europejskiej Michel Barnier powiedział w Brukseli, że jest nie jest optymistą co do perspektyw porozumienia z Wielką Brytanią, podczas gdy irlandzki premier Micheal Martin przekazał w niedzielę, że szanse na porozumienie wynoszą 50 proc.

Brytyjski premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mają wieczorem dokonać przeglądu sytuacji. Jednak jak donosi „The Sun” premier Wielkiej Brytanii jest gotowy wycofać się z rozmów handlowych z UE i to nawet w ciągu kilku godzin, co jeszcze bardziej może podgrzewać i tak już nerwową atmosferę. Potwierdzeniem trudnej sytuacji mogą być słowa jednego z brytyjskich urzędników cytowane przez agencję Bloomberg: „rozmowy muszą wykazać postęp do dzisiejszego wieczoru, jeśli mają być kontynuowane”.

Wraz z załamaniem notowań funta brytyjskiego osłabiły się także notowania euro. Kurs EUR/USD spadł z ok. 1,2140 do 1,2080. Tymczasem umocnienie USD mogło prowadzić także do wzrostu kursu USD/PLN, gdzie dolar umocnił się z 3,67 do 3,71 PLN.

Obecny tydzień może być kluczowy dla euro, funta oraz dla złotego. Wspomniane negocjacje w sprawie brexitu mogą przyczynić się do dalszej wzmożonej zmienności na parach walutowych z GBP. Euro z kolei czeka na decyzję Europejskiego Banku Centralnego i zwiększenie programu skupu obligacji, możliwe też, że na interwencję związaną ze zbyt wysokim kursem wymiany EUR/USD, a złoty z kolei czeka na weto lub jego brak w sprawie unijnego budżetu. To wszystko może wydarzyć się już w ten czwartek, a dzisiejsze wydarzenia na funcie wydają się dopiero preludium przed tym, co czeka nas w końcówce tego tygodnia.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 gru 2020 16:08

Słabe dane z rynku pracy USA. Srebro wygranym tygodnia

4 gru 2020 11:44

Ropa drożeje piąty tydzień z rzędu. Dziś NFP

3 gru 2020 11:19

Złoto i srebro odbijają. Dolar tanieje. Rynek czeka na OPEC

2 gru 2020 10:49

Kurs EUR/USD najwyżej od kwietnia 2018 r.

1 gru 2020 11:31

Świetne nastroje na rynkach. OPEC przekłada rozmowy

30 lis 2020 11:10

Złoto z największym spadkiem od 4 lat. Dolar najsłabszy od 2 lat