Wraz z raportami 13F kontynuujemy kwartalne podsumowanie portfeli największych funduszy ze Stanów Zjednoczonych. Kolejny raport przedstawił nie kto inny jak sam Warren Buffett i jego fundusz Berkshire Hathaway (BerkshireHa). Sprawdźmy zatem, w jaki sposób inwestował on w IV kw. 2022 r.?
Strategia inwestycyjna Warrena Buffetta
Warren Buffett, nazywany również „Wyrocznią z Omaha”, to uznany na całym świecie amerykański inwestor i filantrop, urodzony w 1930 r. w Omaha, w stanie Nebraska. Obecnie zajmuje 5. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie prowadzonym przez portal Bloomberg.
Właściciel majątku szacowanego na ponad 100 mld USD jest znany ze swojej długoterminowej strategii inwestycyjnej, która koncentruje się na poszukiwaniu spółek o dobrej marce, z dobrym zarządzaniem, stabilnymi perspektywami wzrostu i długoterminowym potencjałem do generowania zysków. Zazwyczaj wybiera spółki, które poznał bardzo dobrze, przez co jest w stanie dokładnie ocenić ich wartość, perspektywy i ryzyko.
Buffetta cechuje jednak także podejście do inwestowania w spółki, które uważa za niedowartościowane. W odróżnieniu od wielu innych inwestorów, którzy podejmują decyzje inwestycyjne na podstawie krótkoterminowych trendów i cykli na rynku, Buffett preferuje inwestowanie w spółki, których wartość uważa za niedoszacowaną przez rynek, ale mających solidne fundamenty i perspektywy na długoterminowy wzrost. Jego średni okres trzymania spółki w portfelu to aż 17 lat. Obecnie jednak Buffett zdaje się inwestować nie jak… Buffett.
Źródło: Conotoxia MT5, BerkshireHa, Daily
Co kupował Warren Buffett?
W IV kw. 2022 r. fundusz Berkshire Hathaway zwiększył pozycję na trzech już posiadanych akcjach i znacząco zmniejszył pozycję na ośmiu kolejnych. Największy zakup poczynił na specjalizującej się w produkcji płyt pilśniowych oraz drewnianych desek surowych i przetworzonych Louisiana-Pacific Corporation (LP). Firma ta oferuje również rozwiązania z zakresu izolacji termicznej, systemów dachowych oraz innych materiałów budowlanych. Buffett zwiększył pozycję o 21 proc. i obecnie stanowi ona 0,14 proc. wartości portfela.
Na drugim miejscu największych zakupów znalazła się amerykańska korporacja mediowa zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, programów telewizyjnych oraz treści cyfrowych Paramount Global (Paramount). Spółka jest jednym z największych producentów i dystrybutorów filmów na świecie, ma też wiele popularnych stacji telewizyjnych, takich jak CBS, MTV, Comedy Central, Nickelodeon czy BET. Korporacja produkuje i dystrybuuje także treści cyfrowe, w tym gry wideo i streaming, poprzez swoje platformy ViacomCBS Networks International i Paramount+. Miliarder zwiększył pozycję w niej o 2,6 proc. i obecnie stanowi ona 0,53 proc. wartości portfela.
Źródło: Paramount. Daily
Fundusz Buffetta symbolicznie zwiększył również pozycję na akcjach Apple (Apple), która jest największą pozycją w jego portfelu, stanowiącą aż 38,9 proc.
Buffett przestał inwestować jak Buffett?
Zdaje się, że długoterminowe trzymanie spółek odeszło w niepamięć w strategii inwestycyjnej Buffetta. Największą sprzedażą w IV kw. ub.r. była sprzedaż akcji U.S.Bancorp, czyli jednego z największych banków w Stanach Zjednoczonych. Inwestor zmniejszył swoją pozycję o 91 proc. i obecnie stanowi ona 0,1 proc. wartości portfela.
Źródło: Conotoxia MT5, USBcorp, Daily
Największym jednak zaskoczeniem wydaje się sprzedaż udziałów jednego z największych na świecie producentów półprzewodników – Taiwan Semiconductor (TaiwanSemic). Sprzedał on 86 proc. akcji tej spółki, którą kupił zaledwie kwartał wcześniej. Obecnie spółka stanowi jeszcze 0,21 proc. wartości portfela. Na notowaniach pozasesyjnych akcje tej spółki spadają o 6 proc.
Źródło: Conotoxia MT5, TaiwanSemic, Daily
Ostatnią dużą sprzedażą poczynioną przez Berkshire Hathaway jest pozbycie się 59 proc. akcji Bank of New York Mellon Corp. (BNYMellon), czyli kolejnego dużego banku amerykańskiego. Obecnie jego wartość stanowi 0,38 proc. wartości portfela inwestycyjnego funduszu.
Dodać można, że zobaczyliśmy kolejną redukcję akcji Activision Blizzard (Blizzard), czyli jednego z największych producentów gier, którego stara się przejąć Microsoft (Microsoft).
Źródło: Conotoxia MT5, BNYMellon, Daily
Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.