Wesołych Świąt! Już we wtorek rozpoczyna się Boże Narodzenie, dlatego życzymy Wam, drodzy inwestorzy, wszystkiego najlepszego! W związku ze Świętami we wtorek, środę i czwartek większość rynków będzie zamknięta. Jeszcze przed Świętami Fed obniżył stopy procentowe o 25 pb, co wpłynęło na wzrost kursu dolara. USD/PLN wzrósł do 4,12, a EUR/USD spadł poniżej 1,04. Posiedzenie miało wyraźnie jastrzębi wydźwięk – podniesiono prognozy inflacji i wzrostu PKB na 2025 r., a obawy o recesję ustąpiły miejsca optymistycznym scenariuszom. W krótkim terminie dolar pozostaje mocny, choć dalsza aprecjacja może być ograniczona, jeśli w 2025 r. gospodarka USA osłabnie. Świąteczny okres wpływa również na harmonogram publikacji danych makroekonomicznych. Kluczowe odczyty w tym tygodniu to ostateczne dane o PKB Wielkiej Brytanii w poniedziałek oraz piątkowy odczyt inflacji w Japonii.
Spis treści:
- Produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii (PKB) kwartalnie (III kw.)
- Bazowy indeks cen konsumpcyjnych w Japonii (CPI) w ujęciu rocznym (grudzień)
Poniedziałek, 23.12, 8:00 CET, produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii (PKB) kwartalnie (III kw.)
PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w III kw. 2024 r. o 0,1 proc. kwartalnie, najwolniej od trzech kwartałów. Sektor usług zwiększył się o 0,1 proc. Budowlany wzrósł o 0,8 proc., a sektor produkcyjny spadł o 0,2 proc. Handel netto poprawił wyniki, gdyż import spadł szybciej od eksportu. Wydatki gospodarstw domowych wzrosły o 0,5 proc., inwestycje biznesowe o 1,2 proc., a konsumpcja rządowa o 0,6 proc. Gospodarka przyspieszyła w skali rocznej o 1 proc. (0,7 proc. w II kwartale).
Analitycy prognozują potwierdzenie kwartalnego wzrostu PKB Wielkiej Brytanii na poziomie 0,1 proc. kw/kw.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla GBP.
Wpływ: GBP/USD, EUR/GBP, GBP/PLN
Piątek, 27.12, 00:30 CET, bazowy indeks cen konsumpcyjnych w Japonii (CPI) w ujęciu rocznym (grudzień)
Inflacja w Japonii pozostaje wciąż w okolicach celu Banku Japonii (BoJ). Podstawowy wskaźnik cen konsumpcyjnych w Tokio wzrósł w listopadzie 2024 r. o 2,2 proc. r/r, osiągając najwyższy poziom od trzech miesięcy. Na ostatnim posiedzeniu prezes BoJ Kazuo Ueda zasugerował możliwą podwyżkę stóp procentowych w obliczu słabego jena.
Analitycy prognozują wzrostu inflacji bazowej CPI w Japonii do poziomu 2,3 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na JPY, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla JPY.
Wpływ: EUR/JPY, USD/JPY
Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.