Niemal wszyscy superinwestorzy, w tym Warren Buffett, Bill Gates i Michael Burry, opublikowali raporty 13F, w których przedstawili zmiany w swoich portfelach za III kwartał 2024 r. Mimo hossy na rynku superinwestorzy regularnie sprzedają więcej akcji, niż kupują. Największe redukcje dotyczyły sektora finansowego, technologii i przemysłu. Największe zakupy poczyniono w sektorach dóbr konsumpcyjnych i podstawowych. Warren Buffett, który dysponuje rekordową gotówką w wysokości 320 mld dolarów, sprzedał kolejne 25 proc. akcji Apple, 23 proc. akcji Bank of America i niemal cały pakiet akcji giganta medialnego SiriusXM. W ciągu kwartału pozbył się aż 13 proc. swojego portfela, a to już siódmy z rzędu kwartał, w którym jest po stronie sprzedających, co może wskazywać na oznaki przewartościowania rynku. Michael Burry, znany z przewidzenia kryzysu w 2008 r., zwiększył pozycje w chińskich spółkach technologicznych, takich jak JD.com, Baidu i Alibaba, które zyskały po ogłoszeniu pakietu stymulacyjnego przez Chiny. Na koniec III kwartału chińskie akcje stanowiły 65,5 proc. jego portfela, jednak inwestycje te stoją pod presją amerykańskich sankcji. W nadchodzącym tygodniu poznamy ostateczne odczyty inflacji ze strefy euro oraz Wielkiej Brytanii za październik. Dowiemy się również, czy gospodarka Niemiec wychodzi z trwającej już 2 lata stagnacji gospodarczej.
Spis treści:
- Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) miesięcznie (październik)
- Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) miesięcznie (październik)
- Produkt krajowy brutto Niemiec (PKB) kwartalnie (III kwartał)
Wtorek, 19.11, 11:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) miesięcznie (październik)
Ze wstępnych danych wiemy, że roczna inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w październiku 2024 r., z 1,7 proc. we wrześniu, przekraczając prognozy na poziomie 1,9 proc. Inflacja wstrzeliła się w cel Europejskiego Banku Centralnego. W październiku ceny energii spadały wolniej niż miesiąc wcześniej, podczas gdy ceny żywności, alkoholu, tytoniu i towarów przemysłowych rosły szybciej, a inflacja w sektorze usług ustabilizowała się na poziomie 3,9 proc.
Analitycy prognozują potwierdzenie odczytu inflacji CPI w strefie euro na poziomie 2 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na EUR.
Wpływ: EUR/USD, EUR/PLN
Środa, 20.11, 8:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) miesięcznie (październik)
Roczna inflacja w Wielkiej Brytanii spadła we wrześniu 2024 r. do 1,7 proc., najniższego poziomu od kwietnia 2021 r. Spadek inflacji wynikał głównie ze spadku cen transportu. Cena benzyny spadła o 10,9 proc. rok do roku. Ceny mieszkań, usług komunalnych oraz mebli nadal malały, a koszty rekreacji i kultury oraz restauracji rosły. Inflacja w usługach spadła do 4,9 proc., najniższego poziomu od maja 2022 r.
Analitycy prognozują, że październikowy odczyt zobrazuje kolejny wzrost inflacji CPI w Wielkiej Brytanii do poziomu 2 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na GBP.
Wpływ: EUR/GBP, USD/GBP, GBP/PLN
Piątek, 22.11, 8:00 CET, produkt krajowy brutto Niemiec (PKB) kwartalnie (III kwartał)
Gospodarka Niemiec na zmianę co kwartał rośnie i kurczy się. Ze wstępnego odczytu wiemy, że PKB Niemiec wzrosło o 0,2 proc. w III kwartale 2024 r. kw/kw, odbijając się po spadku o 0,3 proc. w II kwartale. Za odbicie odpowiada wzrost wydatków rządowych i gospodarstw domowych. W ujęciu rocznym PKB spadło o 0,2 proc., co oznacza szósty z rzędu kwartał bez wzrostu. Rząd prognozuje kontynuację kurczenia się PKB o 0,2 proc. w 2024 r., po spadku o 0,3 proc. w 2023 r. Mimo trudności, takich jak wysokie koszty energii i słaby popyt zewnętrzny, przewidywane jest ożywienie w 2025 r., ze wzrostem PKB o 1,1 proc., napędzanym przez wzrost konsumpcji prywatnej i wznowienie eksportu przemysłowego.
Analitycy prognozują utrzymanie się tempa wzrostu PKB w Niemczech na poziomie 0,2 proc. kw./kw.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na EUR.
Wpływ: EUR/USD, EUR/PLN
Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.