Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (7-11.10.2024)

04.10.2024 13:33|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Grupa Żabka, zarządzająca ponad 10 tys. sklepów, na początku tygodnia ogłosiła szczegółowe informacje dotyczące swojego giełdowego debiutu, co jest szczególnie głośnym tematem wśród polskich inwestorów. Będzie to jeden z większych debiutów na polskim rynku kapitałowym, a nasz zespół analityków dokładnie przyjrzał się atrakcyjności oferty Grupy. Analizowaliśmy także sytuację i wyceny trzech szczególnie ważnych globalnych rynków giełdowych: Stanów Zjednoczonych, Chin i Tajwanu. Staraliśmy się ocenić, czy mamy do czynienia z przewartościowaniem akcji oraz jakie trendy będziemy obserwować w najbliższym czasie. W nadchodzącym tygodniu szczególnie istotne będą dane o inflacji CPI i PPI w Stanach Zjednoczonych. W środę poznamy także informacje na temat dyskusji członków FOMC podczas wrześniowego posiedzenia, co może pomóc w zrozumieniu tempa kolejnych obniżek stóp procentowych.

Spis treści:

  1. Protokół posiedzenia FOMC (tzw. minutki)
  2. Indeks cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych (CPI) miesięcznie (wrzesień)
  3. Indeks cen producenckich w Stanach Zjednoczonych (PPI) miesięcznie (wrzesień)

Środa, 9.10, 20:00 CET, protokół posiedzenia FOMC (tzw. minutki)

Na lipcowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) omawiano perspektywy gospodarcze przed dokonaniem pierwszej w cyklu, wrześniowej obniżki stóp procentowych. Już wtedy decydenci zauważali dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego i inflacji, z oczekiwaniem, że dynamika cen powróci do poziomu ok. 2 proc. do 2026 r. Ryzyka związane z inflacją i zatrudnieniem zaczynają się wyrównywać, choć niektóre czynniki, np. zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz napięcia geopolityczne, mogą zwiększać presję inflacyjną. Zagrożenia dla stabilności finansowej, w tym ryzyko cyberataków i związane z rynkiem nieruchomości komercyjnych, nadal są istotne. Większość uczestników uznała, że przy dalszym spadku inflacji możliwe będzie złagodzenie polityki na przyszłych spotkaniach.

Bardziej jastrzębi wydźwięk najnowszych minutek” może wpływać byczo na USD, podczas gdy bardziej gołębi może być niedźwiedzi dla USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

Czwartek, 10.10, 14:30 CET, indeks cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych (CPI) miesięcznie (wrzesień)

Roczna stopa inflacji w USA spadła w sierpniu br. do 2,5 proc., co stanowi najniższy poziom od lutego 2021 r., a także piąty z rzędu miesiąc spadku. Koszty energii, w tym benzyny i gazu, znacząco się obniżyły, podobnie jak ceny żywności, transportu oraz samochodów. Wzrosty zanotowano natomiast w kategorii schronienia i odzieży. Miesięczny wskaźnik CPI wzrósł o 0,2 proc., co jest zgodne z oczekiwaniami.

Konsensus analityków przewiduje, że dezinflacja wskaźnika CPI w Stanach Zjednoczonych dalej będzie postępować do poziomu 2,3 proc.

wykres inflacja CPI

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

Piątek, 11.10, 14:30 CET, indeks cen producenckich w Stanach Zjednoczonych (PPI) miesięcznie (wrzesień)

W sierpniu br. inflacja producentów, czyli wzrost cen towarów prosto z fabryk i kosztów ponoszonych przez firmy, wyniosła w Stanach Zjednoczonych 1,7 proc. rok do roku. Jest to najniższy poziom od sześciu miesięcy, spadając z 2,1 proc. w lipcu (po korekcie w dół) i poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 1,8 proc. 

Konsensus analityków przewiduje, że inflacja PPI w Stanach Zjednoczonych spadnie do 1,3 proc.

wykres inflacja PPI

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

 

Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 wrz 2024 15:16

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (30.09-04.10.2024)

20 wrz 2024 12:02

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (23-27.09.2024)

13 wrz 2024 11:41

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (16 - 20.09.2024)

6 wrz 2024 13:06

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (9-13.09.2024)

30 sie 2024 14:21

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (2-6.09.2024)

23 sie 2024 13:56

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (26-30.08.2024)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.