Przed inwestorami ważny tydzień, w którym Rezerwa Federalna podejmie decyzję o pierwszej obniżce stóp procentowych od marca 2020 roku. Rynek wyczekuje także posiedzeń Banku Anglii (BoE) i Banku Japonii (BoJ), które spotkają się w przyszłym tygodniu, aby głosować nad ustaleniem poziomu głównej stopy procentowej. Wszystkie trzy banki centralne zajmują jednak odmienne stanowiska. Podczas gdy potencjalna obniżka stóp procentowych w USA byłaby pierwszą od czasu pandemii COVID-19, Bank Anglii rozpoczął luzowanie polityki pieniężnej już w sierpniu. Z drugiej strony Bank Japonii dopiero niedawno zaczął zacieśniać politykę pieniężną, kończąc erę ujemnych stóp procentowych trwającą od 2016 roku. Tymczasem główne rynki azjatyckie będą zamknięte przez pół tygodnia z okazji świąt narodowych.
Spis treści:
- Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (sierpień)
- Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (sierpień)
- Decyzja Fed w sprawie stóp procentowych
- Decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii
- Decyzja w sprawie stóp procentowych w Japonii
Środa, 18.09. 08:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (sierpień)
W lipcu 2024 r. roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii nieznacznie wzrosła do 2,2 proc. z 2 proc. w czerwcu, choć pozostała poniżej oczekiwanego poziomu 2,3 proc. Odnotowano bardziej znaczący wzrost kosztów związanych z zakwaterowaniem i usługami dla gospodarstw domowych (3,7 proc. w porównaniu do 2,3 proc.), ponieważ spadek cen gazu (-22,8 proc. z -37,5 proc.) i energii elektrycznej (-19,5 proc. z -21 proc.) był mniej odczuwalny niż w poprzednim miesiącu. Dodatkowo, ceny odzieży i obuwia odnotowały większy wzrost (2,1 proc. z 1,6 proc.), podobnie jak usługi komunikacyjne (4,5 proc. z 2,9 proc.) oraz towary i usługi (3,5 proc. z 2,9 proc.).
Inflacja cen żywności i napojów bezalkoholowych (1,5 proc.) oraz edukacji (4,5 proc.) pozostała na niezmienionym poziomie. Inflacja w sektorze usług spowolniła do 5,2 proc., co oznacza najniższą stopę od czerwca 2022 r. i jest niższa od prognozy Banku Anglii na poziomie 5,6 proc. Ceny w restauracjach i hotelach (4,9 proc. w porównaniu do 6,2 proc.) odzwierciedlały przede wszystkim wzrost kosztów hotelowych. Dla porównania, ceny rekreacji i kultury wzrosły (3,7 proc. z 3,9 proc.) wraz z kosztami transportu (0,2 proc. w porównaniu do 0,9 proc.), na które wpływ miały głównie takie pozycje jak koszty konserwacji i napraw maszyn (5,7 proc. z 8 proc.), pasażerski transport lotniczy (-10,4 proc. z -0,9 proc.) oraz paliwa silnikowe.
Inflacja bazowa spadła do 3,3 proc. z 3,5 proc. i była niższa od oczekiwanych 3,4 proc. Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) spadł o 0,2 proc. w porównaniu do czerwca.
Analitycy przewidują, że stopa inflacji w Wielkiej Brytanii pozostanie na niezmienionym poziomie 2,2 proc. w stosunku do odczytu z poprzedniego miesiąca.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć niedźwiedzi wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na GBP.
Wpływ: USD/GBP, EUR/GBP
Środa, 18.09. 11:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (sierpień)
Według wstępnych szacunków roczna stopa inflacji w strefie euro spadła w sierpniu 2024 r. do 2,2 proc. z 2,6 proc. odnotowanych w poprzednim miesiącu, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi i stanowiło najmniejszy wzrost cen konsumpcyjnych od lipca 2021 roku. Spadek ten oznaczał przejście utrzymującej się od kilku miesięcy inflacji powyżej poziomu 2,5 proc., co sugeruje zbliżanie się do celu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) na poziomie 2 proc. i stwarza korzystne warunki do korekty stóp procentowych. Do spowolnienia przyczynił się przede wszystkim znaczne obniżenie cen energii, a efekty bazowe wpłynęły na spadek o 3 proc. w sierpniu w porównaniu ze wzrostem o 1,2 proc. w lipcu, podczas gdy inflacja dla towarów przemysłowych poza energią elektryczną również spowolniła do 0,4 proc. z 0,7 proc. Z kolei inflacja dla usług wzrosła do 4,2 proc. z 4 proc., a ceny żywności, alkoholu i tytoniu wzrosły do 2,4 proc. z 2,3 proc. Po wyłączeniu cen energii i żywności wzrost cen utrzymał się na stałym poziomie 2,8 proc. W ujęciu miesięcznym zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro wzrósł w sierpniu o 0,2 proc.
Prognozy analityków pokrywają się ze wstępnymi szacunkami inflacji w strefie euro na poziomie 2,2 proc. w sierpniu.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć niedźwiedzi wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla EUR.
Wpływ: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/PLN
Środa, 18.09. 20:00 CET, decyzja Fed w sprawie stóp procentowych
Podczas swojego wystąpienia na sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole, przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasygnalizował, że bank centralny prawdopodobnie obniży stopy procentowe na zbliżającym się wrześniowym posiedzeniu. Zwrócił uwagę, że amerykański rynek pracy gwałtownie się ochładza, po słabszym raporcie o zatrudnieniu z lipca i niedawnej rewizji w dół danych o płacach. Powell wspomniał również, że Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) jest coraz bardziej przekonany, że inflacja zbliża się do celu banku centralnego na poziomie 2 proc., co sugeruje, że jest to odpowiedni czas na zmianę polityki pieniężnej na mniej restrykcyjną. Oświadczenie to pojawiło się po opublikowaniu protokołu z poprzedniego posiedzenia Fed, który ujawnił, że większość decydentów zgadza się, że obniżenie stóp funduszy federalnych w tym kwartale byłoby odpowiednie.
Analitycy spodziewają się, że stopa procentowa Fed zostanie obniżona do 5,00 proc. na nadchodzącym posiedzeniu.
Źródło: Tradingeconomics.com
Decyzja o wyższych niż oczekiwano stopach procentowych może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy decyzja o niższych niż oczekiwano stopach procentowych może mieć niedźwiedzi efekt dla USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/GBP, USD/PLN
Czwartek, 19.09. 13:00 CET, decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii
Na sierpniowym posiedzeniu Bank Anglii obniżył swoją stopę procentową o 25 punktów bazowych do 5 proc., co było ruchem oczekiwanym przez niewielką większość uczestników rynku. Bank zapowiedział jednak, że będzie ostrożnie podchodził do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, do czasu uzyskania większej pewności, że inflacja pozostanie pod kontrolą. Obniżka stóp procentowych oznacza spadek z 16-letniego maksimum, na którym stopy były utrzymywane przez ostatni rok. Decyzja została opisana jako „precyzyjnie wyważona”, a czterech członków Komitetu ds. Polityki Monetarnej (MPC) zdecydowało się utrzymać koszty finansowania zewnętrznego na niezmienionym poziomie. Decyzja ta odzwierciedlała obawy, że podczas gdy inflacja w Wielkiej Brytanii spowolniła, rosnące ceny usług i potencjalne efekty drugiej fali mogą zniweczyć postępy poczynione przez bank centralny. Niemniej jednak członkowie MPC pozostają przekonani, że inflacja bazowa spadnie, a oczekiwania inflacyjne zbliżą się do celu. MPC zauważyła również, że restrykcyjna polityka jest potrzebna do spowolnienia wzrostu PKB do poziomu poniżej potencjału i dalszego złagodzenia warunków na rynku pracy, co uzasadnia bardziej łagodne nastawienie polityki.
Analitycy przewidują, że na nadchodzącym posiedzeniu stopy procentowe w Wielkiej Brytanii pozostaną na niezmienionym poziomie 5,00 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Decyzja o wyższych niż oczekiwano stopach procentowych może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy decyzja o niższych niż oczekiwano stopach procentowych może mieć niedźwiedzi wpływ na GBP.
Wpływ: EUR/GBP, USD/GBP, GBP/PLN
Piątek, 20.09. 05:00 CET, decyzja w sprawie stóp procentowych w Japonii
Podczas posiedzenia w lipcu 2024 r. Bank Japonii podniósł swoją główną stopę procentową do około 0,25 proc. z poprzedniego poziomu 0-0,1 proc. ustalonego w marcu. Bank centralny ogłosił również plany zmniejszenia miesięcznych zakupów obligacji do 3 bilionów JPY w okresie od stycznia do marca 2026 r., z obecnych 6 bilionów JPY, w ramach przejścia na bardziej tradycyjną politykę pieniężną. Począwszy od sierpnia, BoJ będzie skupował 5- i 10-letnie japońskie obligacje skarbowe (JGB) o wartości 400 mld JPY w każdej operacji, eliminując poprzedni zakres 400-550 mld JPY. Korekty te mają na celu zmniejszenie bilansu BoJ o prawie 5 bilionów USD i stopniowe wycofywanie się z rynku obligacji. W swojej kwartalnej prognozie Bank Japonii zrewidował prognozę inflacji bazowej na rok fiskalny 2024 do około 2,5 proc. w porównaniu z kwietniowymi szacunkami na poziomie 2,8 proc. Oczekuje się, że inflacja wyniesie około 2 proc. w latach fiskalnych 2025 i 2026. Bank obniżył również prognozę wzrostu PKB na 2024 r. do 0,6 proc. z 0,8 proc. ze względu na rewizję statystyczną, utrzymując jednocześnie prognozę wzrostu o 1,0 proc. w latach fiskalnych 2025 i 2026.
Analitycy przewidują, że na najbliższym posiedzeniu stopy procentowe Japonii pozostaną na niezmienionym poziomie 0,25 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Decyzja o wyższych niż oczekiwano stopach procentowych może mieć byczy wpływ na JPY, podczas gdy decyzja o niższych niż oczekiwano stopach procentowych może być niedźwiedzia dla JPY.
Wpływ: EUR/JPY, USD/JPY, GBP/JPY
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.