Nadchodzący tydzień jest ostatnim w tym roku przed rozpoczęciem okresu świątecznego. Oznacza to, że w kolejnych dniach można spodziewać się wiadomości ekonomicznych z prawie trzech tygodni. W środę spodziewana jest decyzja Fed w sprawie stóp procentowych, a na czwartek zaplanowane są decyzje Banku Japonii i Banku Anglii w tej samej sprawie. W Europie prezes EBC Christine Lagarde zabierze głos w poniedziałek, a wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW zostanie opublikowany we wtorek. Najnowsze dane o inflacji zostaną opublikowane również w strefie euro i Anglii. W USA w przyszłym tygodniu spodziewane są dane o sprzedaży detalicznej, sprzedaży domów, stopie wzrostu PKB i indeksie cen PCE. Poniżej szczegółowo omawiamy kluczowe dane.
Spis treści:
- Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (listopad)
- Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (listopad)
- Decyzja Fed w sprawie stóp procentowych
- Decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii
- Tempo wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych w ujęciu kwartalnym (III kw.)
Środa, 18.12. 08:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (listopad)
W październiku 2024 r. stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła do 2,3 proc., co oznacza najwyższy poziom od sześciu miesięcy, w porównaniu do 1,7 proc. we wrześniu. Wartość ta przekroczyła zarówno cel Banku Anglii, jak i oczekiwania rynkowe na poziomie 2,2 proc.
Głównym motorem tego wzrostu były mieszkania i usługi dla gospodarstw domowych, które wzrosły do 5,5 proc. z 3,8 proc. odnotowanych w poprzednim miesiącu. Było to w dużej mierze spowodowane zmianami cen energii elektrycznej (spadek do -6,3 proc. z -19,5 proc.) i cen gazu (spadek do -7,3 proc. z -22,8 proc.) po wdrożeniu podwyższonego limitu cen energii Ofgem w październiku 2024 r.
Jednocześnie ceny w restauracjach i hotelach nieznacznie wzrosły (4,3 proc. w porównaniu do 4,1 proc.), a koszty mieszkań i mediów odbiły do 2,9 proc. z -1,7 proc. Ceny usług również marginalnie wzrosły do 5 proc. z 4,9 proc., zgodnie z prognozami Banku Centralnego. Z kolei inflacja cen żywności pozostała na niezmienionym poziomie 1,9 proc., podczas gdy najbardziej znaczący wpływ na inflację miały rekreacja i kultura, które spadły do 3 proc. z 3,8 proc.
Ogółem wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, a roczna stopa inflacji bazowej nieznacznie wzrosła do 3,3 proc. z 3,2 proc.
Analitycy przewidują, że stopa inflacji w Wielkiej Brytanii pozostanie na niezmienionym poziomie 2,3 proc. w stosunku do odczytu z poprzedniego miesiąca.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć niedźwiedzi wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na GBP.
Wpływ: USD/GBP, EUR/GBP
Środa, 18.12. 11:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (listopad)
Według wstępnych szacunków roczna stopa inflacji w strefie euro wzrosła drugi miesiąc z rzędu i wyniosła 2,3 proc. w listopadzie, w porównaniu z 2 proc. odnotowanymi w poprzednim miesiącu, co było zgodne z prognozami rynkowymi. Ten wzrost pod koniec roku był oczekiwany, głównie ze względu na efekty bazowe, ponieważ znaczne spadki cen energii w poprzednim roku nie mają już wpływu na roczne wskaźniki. Ceny energii spadły o 1,9 proc., co było mniej dotkliwe niż spadek o 4,6 proc. odnotowany w październiku. Ponadto koszty towarów przemysłowych innych niż energia wzrosły o 0,7 proc., czyli więcej niż 0,5 proc. odnotowanych w październiku.
Z kolei inflacja dla usług spowolniła do 3,9 proc. z 4 proc., natomiast wzrost dla żywności, alkoholu i tytoniu spowolnił do 2,8 proc. z 2,9 proc. Tymczasem inflacja bazowa, która wyklucza bardziej zmienne kategorie żywności, energii, alkoholu i tytoniu, utrzymała się na stałym poziomie 2,7 proc., wbrew oczekiwaniom wzrostu do 2,8 proc. W ujęciu miesięcznym wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) spadł o 0,3 proc., po wzroście o 0,3 proc. w październiku.
Prognozy analityków pokrywają się ze wstępnymi szacunkami inflacji w strefie euro na poziomie 2,3 proc. w listopadzie.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć niedźwiedzi wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla EUR.
Wpływ: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/PLN
Środa, 18.12. 20:00 CET, decyzja Fed w sprawie stóp procentowych
Tzw. minutki z posiedzenia Rezerwy Federalnej 6-7 listopada odzwierciedlały optymizm, że inflacja spada, a rynek pracy pozostaje silny, co sugeruje potencjał do dodatkowych cięć stóp procentowych w ostrożnym tempie. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej podkreślili, że decyzje dotyczące polityki pieniężnej zależą od zmieniających się warunków gospodarczych i ostrzegli przed przedwczesnymi obniżkami. Zwrócili uwagę na wyzwania w kształtowaniu polityki ze względu na niedawną zmienność danych i niepewność co do wpływu neutralnej stopy procentowej na gospodarkę. Niektórzy uczestnicy opowiadali się za utrzymaniem restrykcyjnych stóp, jeśli inflacja okaże się trwała, podczas gdy inni popierali szybsze cięcia, jeśli warunki na rynku pracy ulegną osłabieniu. Podczas spotkania nie odniesiono się do gospodarczych następstw niedawnego zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, ale podkreślono znaczenie elastyczności w podejmowaniu decyzji politycznych.
Analitycy oczekują, że stopa procentowa Fed zostanie obniżona o 25 punktów bazowych do 4,50 proc. na nadchodzącym posiedzeniu.
Źródło: Tradingeconomics.com
Decyzja o wyższych od oczekiwań stopach procentowych może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy decyzja o niższych od oczekiwań stopach procentowych może mieć niedźwiedzi efekt dla USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/GBP, USD/PLN
Czwartek, 19.12. 13:00 CET, decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii
Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii obniżył stopę procentową o 25 punktów bazowych do 4,75 proc. podczas posiedzenia w listopadzie 2024 r. Oznacza to drugą obniżkę stóp procentowych w ciągu czterech lat po rozpoczęciu cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w sierpniu. Ośmiu z dziewięciu członków Komitetu ds. Polityki Pieniężnej (MPC) poparło decyzję, co przewyższa oczekiwania dotyczące siedmiu głosów, Catherine Mann niespodziewanie głosowała jednak za utrzymaniem stopy. Decyzja była podyktowana dowodami spowolnienia wzrostu cen w Wielkiej Brytanii, a wrześniowa inflacja spadła do najniższego od trzech lat poziomu 1,7 proc. Inflacja dotycząca usług, czyli miara bazowej presji cenowej, która ma tendencję do bycia bardziej trwałą, spadła do najniższego od dwóch lat poziomu 4,9 proc., choć pozostała stosunkowo wysoka. Podczas gdy Bank przewiduje, że inflacja bazowa będzie nadal spadać w średnim okresie, szacuje też, że rozszerzający się budżet Partii Pracy może tymczasowo zwiększyć inflację nawet o 0,5 punktu procentowego w szczytowym momencie. Bank prognozuje obecnie, że inflacja osiągnie 2,5 proc. do końca 2025 r. i 2,2 proc. do 2026 r. Oczekuje się również, że budżet zwiększy PKB o 0,75 proc. w szczytowym momencie w ciągu jednego roku.
Analitycy oczekują, że stopa procentowa w Wielkiej Brytanii pozostanie na poziomie 4,75 proc. na nadchodzącym posiedzeniu.
Źródło: Tradingeconomics.com
Decyzja o wyższych od oczekiwań stopach procentowych może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy decyzja o niższych od oczekiwań stopach procentowych może mieć niedźwiedzi wpływ na GBP.
Wpływ: EUR/GBP, USD/GBP, GBP/PLN
Czwartek 19.12. 14:30 CET, tempo wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych w ujęciu kwartalnym (III kw.)
Według aktualnych szacunków gospodarka Stanów Zjednoczonych rosła w III kw. 2024 r. w ujęciu rocznym w tempie 2,8 proc., bez zmian w stosunku do wstępnych szacunków i nieco poniżej 3 proc. wzrostu odnotowanego w II kw. Wydatki osobiste wzrosły najszybciej od I kw. 2023 r., ale zostały nieznacznie zrewidowane w dół w stosunku do wstępnych szacunków (3,5 proc. wobec 3,7 proc.). Motorem tego wzrostu był wzrost konsumpcji towarów o 5,6 proc. (zrewidowany z 6 proc.) oraz wysokie wydatki na usługi, które utrzymały się na stałym poziomie 2,6 proc. Wzrost konsumpcji rządowej został potwierdzony na poziomie 5 proc.
Obroty handlowe netto przyczyniły się do wzrostu w nieco mniejszym stopniu, niż pierwotnie podano (-0,57 punktu procentowego wobec -0,56 punktu procentowego), przy czym zarówno eksport (7,5 proc. wobec 8,9 proc.), jak i import (10,2 proc. wobec 11,2 proc.) zostały zrewidowane w dół. W tym czasie prywatne zapasy odjęły 0,11 pkt proc. od wzrostu PKB, co stanowi poprawę w porównaniu z wcześniej szacowanym spadkiem o 0,17 pkt proc. Inwestycje trwałe wypadły lepiej od oczekiwań, rosnąc o 1,7 proc. zamiast 1,3 proc. Inwestycje w sprzęt znacznie wzrosły (10,6 proc. wobec 11,1 proc.), podczas gdy spadki odnotowano w budownictwie (-4,7 proc. wobec -4 proc.) i inwestycjach mieszkaniowych (-5 proc. wobec -5,1 proc.).
Oczekiwania analityków pokrywają się z wcześniejszymi szacunkami wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych o 2,8 proc. w III kw. 2024 r.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy charakter dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/GBP, USD/PLN
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.