Prezes NBP Adam Glapiński zaostrzył retorykę, odsuwając perspektywę obniżek stóp procentowych w Polsce na 2026 r. Decyzja ta wzmocniła złotego, obniżając kurs EUR/PLN do 4,26 i USD/PLN do 4,03, jednocześnie ograniczając oczekiwania na cięcia stóp w 2025 r. Mocny złoty, wspierany przez dodatnie realne stopy procentowe, może jednak negatywnie wpłynąć na koniunkturę, co budzi obawy Ministerstwa Finansów. W nadchodzącym tygodniu uwaga rynków skupi się na odczycie PKB Japonii, inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych oraz decyzjach dotyczących stóp procentowych podejmowanych przez Fed, EBC, Bank Kanady i Narodowy Bank Szwajcarii. Inwestorzy walutowi mogą uważnie śledzić plany kształtowania polityki monetarnej w tych gospodarkach.
Spis treści:
- Produkt krajowy brutto Japonii (PKB) kwartalnie (III kw.)
- tindeks cen konsumpcyjnych w Stanów Zjednoczonych (CPI) w ujęciu rocznym (listopad)
- Decyzja ws. stóp procentowych Kanady
- Decyzja ws. stóp procentowych Szwajcarii
- Decyzja ws. stóp procentowych strefy euro
Poniedziałek, 9.12, 00:50 CET, produkt krajowy brutto Japonii (PKB) kwartalnie (III kw.)
Ze wstępnych szacunków wiemy, że japoński PKB wzrósł o 0,2 proc. (kwartał do kwartału) w III kw. 2024 r. (0,3 proc. r/r.), mniej niż o 0,5 proc. w II kw. br. To drugi z rzędu wzrost ukazujący dość kruche ożywienie gospodarcze. Inwestycje biznesowe spadły o 0,2 proc. po wcześniejszym wzroście o 0,9 proc. Konsumpcja prywatna, napędzana rosnącymi płacami, przekroczyła prognozy, a wydatki rządowe wzrosły trzeci kwartał z rzędu, wspierając gospodarkę po letnich klęskach żywiołowych.
Analitycy prognozują potwierdzenie kwartalnego wzrostu PKB Japonii na poziomie 0,2 proc. kw/kw.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na JPY, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla JPY.
Wpływ: USD/JPY, EUR/JPY
Środa, 11.12, 14:30 CET, indeks cen konsumpcyjnych w Stanów Zjednoczonych (CPI) w ujęciu rocznym (listopad)
Inflacja CPI w USA wzrosła do 2,6 proc. w październiku 2024 r. z 2,4 proc. we wrześniu. Był to pierwszy wzrost od siedmiu miesięcy. Wyższe koszty energii, szczególnie gazu ziemnego, wpłynęły na wynik, choć ceny żywności i transportu spadły. Jerome Powell, prezes Fed zapowiedział, że obawia się wzrostu inflacji spowodowanej zapowiadaną polityką celną Donalda Trumpa.
Analitycy prognozują wzrostu inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych do poziomu 2,7 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/PLN
Środa, 11.12, 15:45 CET, decyzja ws. stóp procentowych Kanady
Bank Kanady obniżył główną stopę procentową o 50 pb, do 3,75 proc. w październiku 2024 r., przyspieszając tempo cięć po wcześniejszych obniżkach o 25 pb. Decyzję uzasadniono spadkiem inflacji do 1,6 proc. we wrześniu, poniżej celu 2 proc., oraz osłabieniem konsumpcji i rynku pracy (bezrobocie wzrosło powyżej 6,5 proc.). Bank przewiduje inflację bliską celowi w najbliższym czasie oraz wzrost PKB o 1,2 proc. w 2024 r. i 2,1 proc. w 2025 r.
Analitycy prognozują kolejną obniżkę stóp procentowych Banku Kanady o 25 pb, do poziomu 3,5 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla CAD, a niższa od oczekiwań może działać niedźwiedzio na CAD.
Wpływ: EUR/CAD, USD/CAD
Środa, 11.12, 15:45 CET, decyzja ws. stóp procentowych Szwajcarii
Narodowy Bank Szwajcarii obniżył stopę procentową o 25 pb, do 1 proc. we wrześniu 2024 r., kontynuując cykl łagodzenia polityki monetarnej. Decyzję uzasadniono spadkiem presji inflacyjnej, wspieranym aprecjacją franka. Inflacja wyniosła 1,1 proc. w sierpniu, a prognozy inflacyjne na lata 2024–2026 zostały obniżone. PKB ma rosnąć o 1 proc. w 2024 r. i 1,5 proc. w 2025 r.
Analitycy prognozują kolejną obniżkę stóp procentowych Narodowego Banku Szwajcarii o 25 pb, do poziomu 0,75 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla CHF, a niższa od oczekiwań może działać niedźwiedzio na CHF.
Wpływ: EUR/CHF, USD/CHF, CHF/PLN
Środa, 11.12, 15:45 CET, decyzja ws. stóp procentowych strefy euro
W październiku Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył główną stopę procentową o 25 pb, do poziomu 3,4 proc. Europejski Bank Centralny zasygnalizował, że coraz częściej rozważa obniżki stóp procentowych, zgodnie z relacjami z listopadowego posiedzenia. Oczekuje się, że inflacja zmniejszy się, głównie ze względu na spadające ceny energii, jednak urzędnicy pozostają ostrożni w kwestii krajowej presji inflacyjnej, w szczególności silnego wzrostu płac i powolnej wydajności pracy.
Analitycy prognozują kolejną obniżkę stóp procentowych EBC o 25 pb, do poziomu 3,15 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla EUR, a niższa od oczekiwań może działać niedźwiedzio na EUR.
Wpływ: EUR/USD, EUR/PLN
Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.