Zmienność na rynku ropy powraca

08.09.2020 10:27|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Indeks zmienność dla rynku ropy naftowej (CBOE Crude Oil Volatility Index) wzrósł do najwyższego poziomu od końca lipca, przekraczając 44 pkt. W sierpniu indeks ten spadł w okolice 30 pkt i był najniższy od stycznia 2020 r. Wydaje się, że na zmiany cen ropy wpływa kilka czynników.

W ubiegłym tygodniu cena ropy WTI spadła z 43,60 USD do 39,60 USD za baryłkę. Bieżący tydzień wydaje się kontynuacją ostatnich spadków. Ceny ropy naftowej spadają we wtorek już piąty dzień z rzędu. Jednym z głównych powodów może być zakończenie letniego szczytu sezonu samochodowego w USA oraz spadek importu ropy przez Chiny.

Chiny ogłosiły, że w sierpniu importowały 11,18 mln baryłek ropy naftowej, czyli mniej niż w lipcu — 12,08 mln baryłek oraz poniżej kwietniowego rekordu — 12,94 mln baryłek. Na sentyment rynkowy może również wpływać zbliżająca się konserwacja rafinerii w USA. Reuters poinformował, że może to zmniejszyć popyt na ropę o 1,5-2 mln baryłek dziennie.

Tymczasem Arabia Saudyjska w poniedziałek obniżyła październikową oficjalną cenę arabskiej ropy lekkiej sprzedawanej do Azji. Inwestorzy mogą odczytywać obniżkę cen jako oznakę niepewności co do ożywienia popytu. Mowa zwłaszcza o popycie ze strony transportu, dla którego sprzedawane paliwa (lądowy, lotniczy) stanowią ponad 60 proc. całkowitego zapotrzebowania na ropę.

W tym samym czasie nasiliły się napięcia między Indiami a Chinami. W poniedziałek w Pekinie wojska indyjskie zostały oskarżone o naruszenie umowy dwustronnej i oddały strzały ostrzegawcze podczas konfrontacji na spornej granicy.

Do tego dochodzi jeszcze zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa o ograniczeniu relacji gospodarczych z Chinami. Trump powiedział, że zamierza wyhamować stosunki gospodarcze USA z Chinami, grożąc ukaraniem wszelkich amerykańskich firm, które tworzą miejsca pracy za granicą i zabraniając tym, które prowadzą interesy w Chinach, zdobywania kontraktów federalnych. Nie powiedział, kiedy wdroży tę politykę, ale określił te działania jako część agendy drugiej kadencji — podała agencja Bloomberg. Do tego dochodzi również trwająca walka z koronawirusem przed jesiennym sezonem grypy, co także wprowadza niepewność i nerwowość na rynku.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 wrz 2020 10:35

NZD i GBP pod presją. Indeksy na Wall Street stabilizują się

4 wrz 2020 16:15

Raport z rynku pracy poprawia nastroje. Inwestorzy liczą na obniżkę stóp przez EBC

4 wrz 2020 9:38

Największa korekta na Wall Street od miesięcy

3 wrz 2020 9:57

Wojna walutowa między euro i dolarem?

2 wrz 2020 9:27

EBC nie podoba się tak silna aprecjacja euro

1 wrz 2020 9:26

EUR/USD z potencjalną barierą przy 1,2000

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.