EBC nie podoba się tak silna aprecjacja euro

02.09.2020 09:27|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bariera 1,2000 notowań EUR/USD zdołała zatrzymać impuls wzrostowy. Kurs istotnie zawrócił z tego miejsca, tworząc większą korektę całego indeksu dolara amerykańskiego. Oprócz czynników rynkowych, jak bariery opcyjne, w korekcie zdawały się pomagać również dane makroekonomiczne.

Wskaźnik PMI dla strefy euro wyniósł 51,7 pkt i był na poziomie zgodnym z oczekiwaniami rynku. Tymczasem inflacja konsumencka spadła o 0,2 proc. w sierpniu przy wzroście cen w miesiącu poprzednim o 0,4 proc. oraz przy konsensusie rynkowym wynoszącym 0,2 proc. Z danych Eurostatu wynika, że za ogólny spadek cen w strefie euro odpowiadał głównie spadek cen energii w ujęciu rocznym, które spadły o prawie 8 proc. Może to zatem być sytuacja przejściowa i kolejne miesiące mogą już nie prowadzić do deflacji.

Po południu pojawiły się dane z USA w postaci publikacji o sprzedaży samochodów i raportu ISM dla przemysłu. Ten ostatni potwierdził odbicie w tym sektorze gospodarki w Stanach Zjednoczonych, ponieważ ISM wzrósł z 54,2 w lipcu do 56 pkt w sierpniu. Konsensus zakładał odczyt równy 54,5 pkt. Dane potwierdzają ożywienie gospodarcze w największej gospodarce świata. Niemniej jednak, mimo obecnego odbicia USD z dwuletniego minimum, należy wciąż pamiętać o tym, że Fed zmienił nastawienie do inflacji, co może wydłużać okres niskich stóp procentowych w USA wraz z wyższą inflacją. To może prowadzić do pogłębiania ujemnych realnych stóp procentowych, co z kolei może wywierać presję na dolara w dłuższym terminie.

Co jeszcze może wpływać na kurs EUR/USD? Euro zawróciło z dwuletniego maksimum także po tym, jak członek Europejskiego Banku Centralnego Philip Lane powiedział, że bank centralny nie koncentruje się na kursach walutowych, ale że kurs euro do dolara ma znaczenie. Można to odczytywać jako uwagę w stosunku do silnej aprecjacji euro w ostatnich miesiącach i bardzo delikatną interwencję słowną. Ruch korekcyjny w parze EUR/USD wydaje się wzmocniony przez wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa we Francji, Irlandii i Hiszpanii.

Inne spojrzenie na kurs walutowy wydaje się mieć szef Banku Nowej Zelandii Adrian Orr, który stwierdził dziś, że nie przejmuje się kursem NZD. Tym samym notowania NZD/USD, kontynuując ponadprzeciętny trend wzrostowy, dotarły do najwyższego poziomu od 14 miesięcy.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 Sep 2020 9:26

EUR/USD z potencjalną barierą przy 1,2000

31 Aug 2020 10:31

Rekordy na euro. Dolar ma najgorszą passę od lat

28 Aug 2020 15:51

Najważniejsze wydarzenia tygodnia 31.08 – 06.09

28 Aug 2020 11:21

Fed zmienia nastawienie do inflacji. Sprawdź możliwe konsekwencje tych działań

27 Aug 2020 11:20

Los dolara i amerykańskich indeksów giełdowych zależny od wypowiedzi szefa Fed

26 Aug 2020 11:07

Ropa na najwyższym poziomie od prawie pół roku

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.