Kryzys gospodarczy, załamanie popytu, rozpad OPEC+ to wszystko czynniki, które mogły powodować ogromne wahania cen ropy w pierwszym półroczu. Teraz wszystko powoli wraca do normy, ale na cenę ropy zaczynają wpływać informacje o sztormach w Zatoce Meksykańskiej oraz o zmniejszeniu zapasów surowca.
Na ogólne uspokojenie się sytuacji na rynku ropy może wskazywać wartość odpowiednika indeksu VIX dla ropy naftowej. Indeks OVX (CBOE Crude Oil Volatility Index) spadł w sierpniu do poziomu 31 pkt. Jego najwyższa wartość wypadła w kwietniu i znalazła się na poziomie ponad 300 pkt. Dla porównania od początku roku OVX wahał się od 27 do 33 pkt. W ten sposób można oszacować, że na tę chwilę zmienność na rynku ropy wróciła do normy.
Firmy zajmujące się wydobyciem ropy w Zatoce Meksykańskiej musiały jeszcze mocniej zmniejszyć swoją działalność. Jeszcze na początku tygodnia produkcja ropy w tym rejonie spadła o nieco ponad 50 proc. Teraz jest to już ponad 80 proc. Wszystko ze względu na coraz bardziej zbliżający się huragan Laura oraz sztorm tropikalny Marco. Co więcej, dane API pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu bardziej znacząco, niż tego oczekiwano. Może to wskazywać na odbudowujący się popyt na ropę w USA mimo kolejnej fali infekcji COVID-19.
W tym i kolejnych tygodniach zapasy ropy mogą zacząć spadać ze względu na brak nowych dostaw z Zatoki Meksykańskiej, co z kolei może mieć wpływ nie tylko na cenę surowca, ale także pchać inflację w USA w górę. Na początku tego tygodnia, jak podaje agencja EIA, średnia cena benzyny w USA wzrosła o ponad 10 centów za galon w ujęciu tygodniowym. Był to w efekcie największy tygodniowy wzrost ceny benzyny w Stanach Zjednoczonych od początku września 2017 r. Wtedy też ze względu na huragan Harvey cena podskoczyła aż o 28 centów.
Notowania ropy WTI domknęły lukę bessy, która pojawiła się w marcu, i mogą mieć tym samym otwartą drogę nawet w stronę ceny 49 USD za baryłkę. Teraz wiele zdaje się zależeć od czynników, które są w większości poza kontrolą człowieka, czyli siły huraganów oraz postępującej epidemii.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.