Zarówno europejskie indeksy giełdowe, jak i notowania europejskiej waluty spadają w piątek po publikacjach raportów PMI. To właśnie raporty PMI są często traktowane przez inwestorów jako te najszybsze, wyprzedzające dane o sprzedaży, produkcji, PKB itd. PMI tym razem rozczarowały, psując nastroje na rynkach.
Opublikowane dane sygnalizują, że ożywienie gospodarcze w Europie gwałtownie spadło w sierpniu. Sektor usług w strefie euro otarł się o recesję w ujęciu miesięcznym, a z kolei sektor przemysłowy skurczył się we Francji w relacji do miesiąca poprzedniego. Wzmożona fala COVID-19 odcisnęła swoje piętno, ponieważ firmy zredukowały zatrudnienie, powstawało też mniej nowych firm. Francja zanotowała w czwartek blisko 5 tys. nowych infekcji koronawirusem. Jest to nowy rekord od zniesienia restrykcji w maju.
Dla rynków istotny może być konflikt handlowy i polityczny między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. W tym tygodniu administracja Donalda Trumpa nie potwierdziła doniesień chińskiego ministerstwa handlu o tym, że rozmowy na temat pierwszej fazy umowy handlowej zostaną wznowione w najbliższych dniach.
W USA pojawienie się kolejne fali COVID-19 zmusiło część stanów do zmiany wcześniejszej strategii otwarcia gospodarki. Tym samym częściowe restrykcje powróciły, co może mieć wpływ na publikacje danych z USA, w tym na indeks zaufania konsumentów, dochody i wydatki Amerykanów czy zamówienia na dobra trwałe. Z tego też powodu wzrost zatrudnienia słabnie, co pokazują kolejne dane o zasiłkach dla bezrobotnych. Amerykanie również nie otrzymują już 600 USD zasiłku, lecz 400 USD. Nowy plan pomocowy jest wciąż dyskutowany, a miał się pojawić już kilka tygodni temu.
W piątek, 28 sierpnia zostaną opublikowane również interesujące dane dotyczące kanadyjskiego PKB. Kanada prawdopodobnie odnotuje rekordowy spadek PKB o ok. 40 proc. w ujęciu rocznym za II kwartał. Wraz z danymi z pierwszego kwartału otrzymamy łącznie spadek za pierwsze półrocze na poziomie ok. 14 proc. Więcej niż w USA, ale mniej niż w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Stąd też dane mogą być istotne dla notowań dolara kanadyjskiego, które również wydają się zależne od sytuacji na rynku surowców, w tym ropy.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.