Amerykański indeks giełdowy Nasdaq Composite, rosnąc o 1 proc., zamknął się w poniedziałek na rekordowo wysokim poziomie, bijąc szczyt z 6 sierpnia. Rekordowy poziom na koniec poniedziałkowej sesji w USA wyniósł 11,129.73 pkt.
Już w czerwcu Nasdaq stał się pierwszym z głównych indeksów na Wall Street, który odzyskał straty spowodowane przez koronawirusa. W jego skład wchodzą spółki, które zyskiwały w momencie pozostawania ludzi w domach oraz ze względu na przejście dużej części firm na pracę zdalną. To zwiększyło popyt na usługi firm z sektora technologicznego, IT czy e-commerce, co wywindowało notowania indeksu.
Tymczasem indeks S&P 500 osiągnął okolice rekordowego poziomu z 19 lutego, podczas gdy Dow Jones stracił głównie przez spadki cen akcji spółek z sektora finansowego i przemysłowego. Dość optymistyczne zachowanie inwestorów na Wall Street pojawia się wraz z nieudaną próbą negocjacji między Demokratami a Republikanami. Koncentrowały się one na przygotowaniu nowego pakietu pomocy dla pracowników dotkniętych epidemią COVID-19 po tym, jak pod koniec ubiegłego miesiąca wstrzymano 600 dolarów tygodniowej pomocy dla bezrobotnych. Wall Street jest najwyraźniej niewzruszona załamanymi negocjacjami, ponownymi napięciami między USA a Chinami i trwającą pandemią.
Według danych „New York Times” Stany Zjednoczone zgłosiły nieco ponad 42 tys. nowych przypadków COVID-19, co oznacza spadek w porównaniu z tygodniową średnią 51 523 przypadków dziennie. Łączna liczba infekcji w USA przekroczyła 5,4 miliona, co stanowi około jedną czwartą liczby zachorowań na świecie.
Co więcej, kontrakt na indeks VIX, czyli popularny indeks strachu, spadł do najniższego poziomu od końca lutego, osiągając 21,7 pkt. Jeszcze w lipcu jego wartości sięgały powyżej 30 pkt, co może oznaczać, że w najbliższym czasie inwestorzy nie widzą czynników, które mogłyby zakłócić trwającą na rynku akcji hossę.
Optymizmu giełdowym bykom mógł dodać także amerykański bank Goldman Sachs, który podniósł swoją prognozę dla indeksu S&P 500 z 3000 pkt do 3600 pkt na koniec roku. Prognoza ta jest wsparta tezą, że amerykańska gospodarka urośnie szybciej w przyszłym roku, niż obecnie oczekuje tego rynek. Zdaniem GS ma być to spowodowane zatwierdzeniem szczepionki na COVID-19 jeszcze w tym roku i jej szeroką dystrybucją w pierwszej połowie 2021 r.
CFD na amerykańskie indeksy są dostępne na platformie transakcyjnej Conotoxii pod symbolami US100, US500 oraz US30.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.