Trwa hossa na giełdach całego świata. Dziś indeksy giełdowe rosły w Azji, rosną w Europie, a kontrakty terminowe w Stanach Zjednoczonych wskazują na rekordowo wysokie otwarcie rynku kasowego. Kupujących wspiera pozytywny przebieg rozmów na linii Waszyngton-Pekin oraz informacje o lekach na COVID-19.
Świat zbroi się do walki z koronawirusem
Inwestorzy zyskali nowe informacje od firmy AstraZeneca. Jej badania pokazują, że terapia przeciwciałami i osoczem z krwi osób, które wyzdrowiały, dają nadzieje na pozytywne wyniki leczenia zachorowań na koronawirusa.
Firma Moderna Inc. z kolei, po pozytywnych rezultatach ostatnich badań, dostarczy na rynek Unii Europejskiej 80 mln dawek swojego eksperymentalnego leku na COVID-19.
Podczas gdy szersze zastosowanie leczenia osoczem krwi było już dozwolone przez FDA, administracja Donalda Trumpa rozważa przyspieszenie zastosowania eksperymentalnej szczepionki z Wielkiej Brytanii.
Apetyt na ryzyko może wspierać również informacja płynąca z Tokio. Stolica Japonii zgłosiła w poniedziałek 95 nowych przypadków koronawirusa, czyli najmniej od 8 lipca.
Mocarstwa mówią o realizacji umowy
Chiński wicepremier Chin Liu He rozmawiał telefonicznie z amerykańskim przedstawicielem do spraw handlu Robertem Lighthizerem oraz z sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem – podała agencja Xinhua.
Strony miały przeprowadzić konstruktywną rozmowę dotyczącą zwiększenia koordynacji polityki makroekonomicznej i wdrożenia pierwszej fazy umowy handlowej. Chiny i Stany Zjednoczone zgadzają się na stworzenie warunków do przyspieszenia realizacji fazy pierwszej umowy – wynika z doniesień prasowych.
Narada bankierów
Nie bez znaczenia dla nastrojów na rynku może być oczekiwanie na sympozjum w Jackson Hole organizowane co roku przez oddział Fed z Kansas City. W tym roku będzie to konferencja online, którą obejrzymy na YouTube. Sympozjum jest o tyle istotne, że biorą w nim udział bankierzy centralni z całego świata, a to właśnie od nich zależy wsparcie dla wzrostu gospodarczego i dla rynków finansowych.
Nieco tańszy dolar oraz złoto i srebro
Wzrost apetytu na ryzyko zdaje się także prowadzić do zmian na rynku walutowym. Amerykański dolar zaczął tracić na wartości po kilkudniowej korekcie. Kurs pary EUR/USD obronił wsparcie w rejonie 1,1750 i obecnie znajduje się nad 1,1820. Z kolei para GBP/USD ponownie zbliża się do okolic 1,3100.
Poprawa sentymentu zdaje się również studzić rozgrzane rynki takie jak złoto czy srebro. Metale te znajdują się w konsolidacji odpowiednio przy 1930 USD i 26,50 USD.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.