Nowe rekordy na amerykańskiej giełdzie ponownie przyciągają uwagę inwestorów. Zarówno kontrakt terminowy na indeks S&P 500, jak i Nasdaq 100 wskazują na możliwość otwarcia rynku kasowego na historycznych maksimach.
Z jednej strony amerykańską giełdę wydają się wspierać wyniki finansowe korporacji ze Stanów Zjednoczonych, a z drugiej nowe doniesienia dotyczące walki z koronawirusem. Food and Drug Administration ogłosiła, że zezwala na stosowanie osocza krwi osób, które wyzdrowiały, jako metody leczenia COVID-19. Niemniej jednak amerykański rynek akcji się rozwarstwia. Mowa o koncentracji spółek w indeks S&P 500. 10 największych firm ma prawie 30 proc. udziału w całym indeksie, a 5 największych firm ma prawie 25 proc. udziału w całym indeksie. Ten wskaźnik pokazuje, że fala wzrostowa amerykańskiego rynku akcji może zależeć od stosunkowo niewielkiej liczby spółek. Historycznie wzrost koncentracji rynku powodował możliwe złapanie szczytu, a w konsekwencji większą korektę. To jednak jest zawsze trudne do określania w czasie.
Niepokoić może szturm na giełdę inwestorów indywidualnych, którym instytucje mogą obecnie bez problemu sprzedawać akcje. Na całym świecie tzw. retail traderzy rzucili się na akcje. Np. w Niemczech tylko w pierwszym kwartale 2020 r. na rynek akcji napłynęło prawie 14 mld euro. Dla porównania średnia od 2018 r. wynosiła ok. 4,5 mld euro kwartalnie. Dotyczy to nie tylko Niemiec, ale także i Polski czy Stanów Zjednoczonych i jest bardzo ciekawym masowym zjawiskiem, z którym od dawna nie mieliśmy do czynienia. Ostatnim razem w 2007 r.
Warto również zwrócić uwagę na rynek ropy, który wydaje się bardzo spokojny w ostatnim czasie, ale tutaj sytuacja może się zmienić ze względu na czynniki pogodowe. W weekend doszło do uderzenia huraganu Marco i tropikalnego sztormu Laura w Zatokę Meksykańską. W konsekwencji 58 proc. produkcji ropy na morzu zostało zamknięte, a na lądzie ograniczono o 45 proc. produkcję gazu ziemnego – podało CNBC. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż szalejąca epidemia w Stanach Zjednoczonych ogranicza mocno popyt na surowiec, równoważąc wpływ huraganu.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.