Kurs EUR/USD znajduje się nieco poniżej 1,20 USD przed publikacją danych o inflacji i PMI ze strefy euro oraz przed wystąpieniem kilku członków Europejskiego Banku Centralnego. Indeks dolara spadł do najniższego poziomu od dwóch lat, a apetyt na ryzyko wydaje się wzrastać po tym, jak wskaźnik PMI dla przemysłu w Chinach był lepszy od oczekiwań.
W Chinach najwyższy wzrost od 9 lat
Caixin China General Manufacturing PMI niespodziewanie wzrósł do 53,1 pkt w sierpniu z 52,8 w poprzednim miesiącu. Konsensus rynkowy wynosił 52,6 pkt. Był to czwarty z rzędu miesiąc wzrostu w sektorze przemysłowym i największy wzrost od początku 2011 roku.
Odczyt wskazuje na to, że ożywienie gospodarcze po kryzysie COVID-19 było bardzo silne i co najważniejsze – trwałe. Zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia rosły szybciej, a sprzedaż eksportowa wzrosła w tym roku po raz pierwszy. Wzrosła również aktywność zakupowa w warunkach bardziej stabilnego popytu.
Indie nowym centrum pandemii?
Informacje z Chin przyćmiły to, co dzieje się w USA, gdzie liczba zachorowań na koronawirusa przekroczyła 6 milionów, a epidemia przyspieszała na kampusach wśród studentów. Z kolei stany Arizona, Kalifornia i Floryda wykazały codzienne zmniejszanie się nowych infekcji.
Tymczasem Indie szybko stają się nowym światowym epicentrum wirusa po rekordowym wzroście liczby zachorowań, a eksperci przewidują, że wkrótce przegonią one Brazylię, a po tym także USA. I to tam będzie największa epidemia na świecie.
Co stoi za wzrostem kursu EUR/USD
Para EUR/USD znalazła się na najwyższym poziomie od ponad 2 lat. W rejonie 1,2000 może dojść do zamykania części spekulacyjnych pozycji długich – mówią traderzy cytowani przez Bloomberga. Cofnięcie kursu wynikające z potencjalnej realizacji zysków mogłoby być silniejsze ze względu na rekordowe pozycjonowanie i utrzymywanie ogromnych ilości pozycji długich na kontraktach terminowych na euro na giełdzie w Chicago – wynika z danych CFTC. Mówi się również, że kluczowe mogą być dzisiejsze dane o inflacji oraz PMI, które mogą być punktem zapalnym dla ewentualnej korekty na parze EUR/USD.
Z jednej strony u podstaw ostatniego silnego wzrostu kursu EUR/USD zdaje się leżeć szeroka słabość dolara, ale w większej części może ona wynikać z rzeczywistego popytu na euro, ponieważ strefa euro ma największą na świecie nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących.
Wskaźnik PMI dla strefy euro zostanie opublikowany o godz. 10, a dane o inflacji zostaną przedstawione o godz. 11.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.