Na zakończenie sierpnia oraz początek września zaplanowany jest szereg interesujących publikacji makroekonomicznych. Dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych, inflacji, PKB za drugi kwartał czy raporty PMI. Wszystko to może wskazywać na siłę lub słabość V-kształtnego odbicia w światowej gospodarce.
Warto zacząć od tego, że amerykańska gospodarka straciła ok. 22 mln miejsc pracy (mniej więcej tyle, ile jest osób pracujących w całej Polsce). Od momentu zniesienia części restrykcji przez rząd udało się odbudować około 9 mln miejsce pracy. Według konsensusu rynkowego w sierpniu miało zostać odbudowane kolejne 1,5 mln miejsc pracy. Oznaczałoby to wtedy, że odzyskano ok. połowę zatrudnienia i jeśli nie będzie drugiego lockdownu na jesieni, to jest szansa na dalszą poprawę tych danych.
Jednakże w danych za sierpień należy uwzględnić to, że w części stanów ponownie pojawił się wzrost zachorowań, co zmusiło stanowe władze to ostrzejszej reakcji i wprowadzenia obostrzeń na nowo. To doprowadziło do zamknięcia wielu firm i ponownego spadku miejsc pracy. Wszystko w obawie o system opieki zdrowotnej i liczbę personelu, sprzętu oraz łóżek w szpitalach. Niewykluczone zatem, że dane publikowane w czwartek 4 września mogą nieco rozczarować.
Dane o zmianie zatrudnienia w USA będą od tego tygodnia jeszcze pilniej śledzone przez rynki, ponieważ Jerome Powell ogłosił w czwartek, 27 sierpnia, że to pełne zatrudnienie będzie teraz priorytetowym celem Fed, a nie inflacja. Im będzie gorsza sytuacja na rynku pracy, tym luźniejsza może być polityka monetarna USA i tym większa pomoc może być oczekiwana.
We wtorek 1 września zostaną opublikowane dane o inflacji zarówno z Polski, jak i strefy euro za sierpień. Tematy związane z poziomem cen, po zmianie ram prowadzenia polityki monetarnej przez Fed, mogą być bardzo ważne. Pozostałe banki centralne świata mogą w jakiś sposób ustosunkować się do tego, co zaproponował Jerome Powell w mijającym tygodniu.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.