Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 21-25.11.2022

25.11.2022 15:12|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W niedzielę rozpoczęliśmy mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze. Wydaje się, że nie mogło odbyć się bez kontrowersji dotyczących przygotowań do imprezy. Po wczorajszym Święcie Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych dziś możemy obserwować zwiększony ruch zakupowy z okazji Black Friday. Słabnący dolar oraz spadające rentowności obligacji mogły w tym tygodniu stać się motorem napędowym dla szerokiego rynku. 

Dane makroekonomiczne

W środę poznaliśmy odczyt wskaźnika PMI dotyczącego nastrojów wśród menedżerów w niemieckim przemyśle. Odczyt na poziomie 46,7 pkt przerósł oczekiwane 45 pkt i pozytywnie zaskoczył względem poprzedniego odczytu 45,1 pkt. Wartości tego samego wskaźnika zobaczyliśmy również z Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano 46,2 pkt (przewidywano 45,7 pkt), względem poprzedniego odczytu 46,2. Na podstawie tego mogliśmy zobaczyć ocieplenie rynkowego klimatu, które wydaje się, że spowodowało wzrost na głównym indeksie niemieckim DAX (DE40) od początku tygodnia o 1 proc. 

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Weekly

Tego samego dnia poznaliśmy dane o liczbie wydanych pozwoleń na budowę w Stanach Zjednoczonych. Tu dane okazały się skromniejsze od oczekiwań, wynosząc 1,512 mln (oczekiwano 1,526 mln). Z amerykańskiej gospodarki doszły też informacje o stanie zapasów ropy naftowej, które zmniejszyły się o 3,69 mln baryłek (oczekiwano spadku o 1 mln baryłek). 

W czwartek Amerykanie obchodzili Święto Dziękczynienia. W Europie z kolei pozytywnie mogły zaskoczyć dane indeksu Ifo mierzącego nastroje oczekiwań na następne 6 miesięcy wśród niemieckich przedsiębiorców. Wartość wskaźnika wyniosła 86,3 pkt, podczas gdy oczekiwano 85 pkt, co podobnie jak wskaźnik PMI mogło pocieszyć rynki w oczekiwaniach na przyszłość.

Rynek akcji

W tym tygodniu analitycy mogli zostać pozytywnie zaskoczeni wynikami za III kw. br. Lepszy od oczekiwań zysk na akcję zobaczyliśmy m.in. od producenta technologi, oprogramowania i sprzętu laboratoryjnego firmy Agilent Technologies (Agilient), której zysk na akcję EPS wyniósł 1,53 (oczekiwano 1,38). Pozytywnie zaskoczyła także popularna w trakcie pandemii spółka Zoom Video (Zoom), której EPS wyniósł 1,07 (oczekiwano 0,83).

We wtorek amerykańska firma półprzewodnikowa Analog Devices (AnalogDev) pokazała EPS na poziomie 2,73 (oczekiwano 2,58), a producent oprogramowania dla branży m.in. architektonicznej, inżynieryjnej czy budowlanej pokazał zgodność zysku na akcję z przewidywaniami EPS 1,7. 

Spośród 11 sektorów gospodarki w Stanach Zjednoczony najmocniej rosła sprzedaż towarów konsumpcyjnych. Indeks Consumer Staples Select Sector SPDR Fund (XLP) zyskał od początku tygodnia ponad 3 proc., na co wpływ mógł mieć piątkowy Black Friday.

Źródło: Conotoxia MT5, XLP, Weekly

Rynek walut i kryptowalut

Kolejny tydzień z rzędu możemy zauważyć osłabienie dolara amerykańskiego. Wycena pary EUR/USD wzrosła o 0,7 proc. od początku tygodnia i obecnie wynosi 1,04. Osłabienie tej największej waluty rezerwowej widoczne było również na parze z funtem brytyjskim GBP/USD, której notowania wzrosły o 2 proc., do poziomu ok. 1,21. Pozostałe waluty wydają nie wykazywać się zwiększoną zmiennością. 

Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Weekly

Na rynku kryptowalut ciągle mogą panować ponure nastroje. Nie pomagają nawet doniesienia o założeniu i wpłaceniu 1 mld USD na fundusz wsparcia dla projektów krypto przez największą giełdę Binance. Cena bitcoina waha się w okolicy 16500 USD, a ethereum w okolicy 1190 USD.

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

Czego możemy spodziewać się w przyszłym tygodniu?

Przyszły tydzień kluczowych danych makroekonomicznych zaczniemy od wtorkowego odczytu inflacji CPI w Niemczech. Tego samego dnia poznamy wcześniej omawiany wskaźnik PMI dla przemysłu chińskiego. W środę szczególnie ważne wydają się odczyty inflacji CPI w strefie euro. W tym dniu poznamy też kwartalną zmianę PKB dla Stanów Zjednoczonych. W czwartek poznamy wartości wskaźnika PMI dla Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Pod koniec tygodnia dowiemy się, jaka będzie stopa bezrobocia w USA.

We wtorek wyniki finansowe za III kw. br. ujrzymy od producenta oprogramowania biznesowego Intuit (Intuit). Środa przyniesie raport firmy zajmującej się oprogramowaniem w chmurze Salesforce (Salesforce). Tydzień zakończymy raportem spółki Marvell (MarvelTech), która produkuje półprzewodniki.

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 Nov 2022 14:40

McDonald’s receptą na kryzys?

25 Nov 2022 9:10

Stopy procentowe w strefie euro mogą dalej rosnąć. Sprawdzamy kurs euro

24 Nov 2022 14:42

Napięta sytuacja między Rosją a NATO. Czy to moment na kupowanie akcji producentów uzbrojenia?

24 Nov 2022 9:15

Kurs dolara pod presją po minutkach Fed

23 Nov 2022 12:16

Black Friday, jaki będzie miał wpływ na rynek?

23 Nov 2022 9:18

Historyczna podwyżka stóp procentowych w Nowej Zelandii. Jak reaguje NZD?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.